biodiversiteit 2.0 Klimaatadaptief Anders maaien voor meer Rivierkreeften in Zeeland? Niet leuk, wel nodig: waterschapsbelasting We bekijken of we een proef kunnen doen om bij het maaien meer rekening te houden met planten en dieren. Het gaat om maaien langs wegen, op waterkeringen en in sloten. We willen ervaring opdoen met: aantal keren maaien, de manier van maaien, wel of niet opruimen van maaisel etc. We informeren belangengroepen en wisselen ervaringen uit. Ook kijken we naar de gevolgen voor de functionele eisen en de kosten. Want het resultaat moet wel voldoen aan onze wettelijke taken: veilige wegen, sterke dijken en een goede waterdoorvoer in de sloot. Bovendien moet het betaalbaar zijn. Als het bestuur instemt, gaan we in 2023 proefdraaien in enkele gebieden. tekst: JvB foto: Sven Heijboer In Zeeland is er onderzoek gedaan naar exotische rivierkreeften. Naast de wat bekendere gevlekte en rode Amerikaanse rivierkreeft zijn er nog meer soorten aangetroffen die hier eigenlijk niet thuishoren. De Turkse bijvoorbeeld, deze is een slagje groter dan de rode Amerikaanse rivierkreeft. Ook is er een gestreepte Amerikaanse rivierkreeft gevonden. Deze soort heeft een herkenbare donkere streep op het achterlijf en is een stuk zeldzamer dan zijn rode soortgenoot. Verder is er nog de marmerkreeft. Dit is een variant die vaak uitgezet wordt door eigenaars van aquaria wanneer ze te groot zijn. Het probleem bij deze kreeft is dat ze zich ongeslachtelijk kunnen voortplanten. Benieuwd naar de uitkomsten van het onderzoek? Kijk op scheldestromen.nl/kreeft tekst: CvdB foto: Mathijs Dubbeldam Elk voorjaar valt hij weer op de mat of digitaal in MijnOverheid: de aanslag waterschapsbelasting. Het waterschap gebruikt uw belastinggeld voor de bescherming van Zeeland tegen overstromingen, het zuiveren van rioolwater, veilige wegen en fietspaden in het buitengebied, de juiste hoeveelheid water in de sloot en een goede kwaliteit daarvan, én het voorkomen van wateroverlast bij regen of tekort aan water bij droogte. Het waterschap stelt de tarieven vast, maar u ontvangt de aanslag van Sabewa Zeeland. Sabewa is een uitvoeringsorganisatie voor het waterschap en 8 Zeeuwse gemeenten. Als u vragen heeft over uw belastingaanslag, kunt u contact opnemen met Sabewa. tekst: JvB foto: archief Rudy Visser Stagiair Sven van Hamme deed voor het waterschap onderzoek. Muskusrattenbestrijding Door hun gegraaf kunnen muskusratten de stabiliteit van oevers, wegen en dijken in gevaar brengen. Daarom heeft het waterschap de wettelijke taak om deze dieren te bestrijden. Alle waterschappen werken daarin samen. Het doel is om de muskusratpopulatie vóór eind 2033 naar nul te brengen. Daarom wordt er druk gezocht naar aanvullende, vernieuwende opsporingsmethoden. Uit vele experimenten zoals met warmtebeelden, onderwatersonar, 'slimme' wildcamera's, grondradar en vliegende of varende drones lijkt de combinatie van DNA-analyse van oppervlaktewater én speurhonden de meeste toekomst te hebben. Maar dit werkt alleen als de populatie al erg klein is! Voorlopig hebben we de ambachtelijke muskusrattenbestrijders met hun grote kennis nog hard nodig. tekst: JvL foto: archief Rudy Visser bouwen bij hotel Britannia Ons klimaat verandert in hoog tempo. We krijgen te maken met extremer weer, een warmer klimaat en een stijgende zeespiegel. Aanpassing aan deze nieuwe omstandigheden, klimaatadaptie, is gewenst. Bij het verlenen van een vergunning bij de bouw van hotelappartementencomplex Britannia in Vlissingen speelt het waterschap hierop in. Hierbij wordt gewerkt volgens het 'Vlissings model'. Met advies en technische inbreng van het waterschap wordt op de Boulevard Evertsen toekomstgericht gebouwd. Met geringe inspanning kan het gebouw aangepast worden als de waterkering verhoogd wordt. Dit model houdt rekening met voorschriften op het gebied van de waterveiligheid en toekomstige versterking van de boulevard. tekst: HA foto: archief Rudy Visser nieu 6 Scheldestromen lente 2022 Scheldestromen lente 2022 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 4