op de 7 boeren werken samen om water vast te houden Zoet water is het nieuwe goud. Het is schaars maar wel essentieel voor de landbouw en natuur. Regen valt er genoeg, alleen op het verkeerde moment. Zeven Walcherse boeren bundelen de krachten om zoet water vast te houden. Tim Moerman is naast boer ook voorzitter van De Waterhouderij. Net als de planten in de tuin, hebben gewassen op het land water nodig om te overleven. In Zeeland is het water in de meeste sloten brak, te zout om gewassen mee te beregenen. We moeten het veelal hebben van regen of als je geluk hebt van een ondergrondse zoetwaterbel. Maar wat als de meeste regen in de winter valt, terwijl de gewassen het vooral in het voorjaar nodig hebben? Geen makkelijke opgave. En ook het waterschap heeft niet direct een pasklare oplossing. Wat we wel weten - en dat geldt ook voor uw tuin - we zouden het water moeten bewaren waar het valt. Het liefst in de bodem. Met dat feit sloegen zeven verschillende boerenbedrijven de handen ineen en richten de stichting Waterhouderij Walcheren op. Tim Moerman (36) is de voorzitter. Op zijn biologisch-dynamische bedrijf Boomgaard ter Linde/Loverendale bij Oostkapelle is werk in overvloed. Tim is fruitteler, veehouder, akkerbouwer en dus ook waterhouder. "Simpel gezegd proberen we met 6 andere bedrijven het zoete water dat er is, zolang mogelijk in het gebied vast te houden." Die zeven boeren zijn zeer divers: akkerbouw en veeteelt, gangbaar en biologisch. Samen beslaan ze een gebied van 350 hectare in de driehoek tussen Vrouwenpolder, Serooskerke en Oostkapelle." Moerman: "Afgelopen jaren hebben we met hele simpele middelen proefopstellingen gemaakt." Hij somt op: "Schotten in de sloot om het waterpeil op te hogen, pijpjes op het einde van de drainage om te voorkomen dat het water wegstroomt. Alles heel provisorisch maar uiteraard in afstemming met het waterschap die ook het waterpeil aanpaste. Later zijn er ook meetpunten ingericht zodat we alles goed kunnen monitoren. Zo bouwden we stapsgewijs gezamenlijk kennis op. Nu is het moment om het te verduurzamen, kennis vast te leggen en het gesprek met de buurt aan te gaan. Want dat is wel een leerpuntje: hadden we maar beter met de andere boeren in de regio gecommuniceerd." Daarover later meer. Boereninwater 9 tekst: Linda van Dijke foto's: Cynthia Cats Welkom WATERHOUDERIJ Ha tA/^fai-hniiaai-ii De Waterhouderij Walcheren is een stichting van zeven boeren die het zoete water wat beschikbaar is, zolang mogelijk in het gebied proberen te houden. Ze worden daarbij ondersteund door Aequator Groen Ruimte en Deltares. Het waterschap ondersteunt het project met kennis en financiën. www.waterhouderij.nl 8 Scheldestromen lente 2022 Scheldestromen lente 2022

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 5