424 km (primair) batten Naast: Tim Moerman heeft ook een biologische winkel op de boerderij. Linksonder: Met deze verzamelputten regelt hij de drainage. Rechtsonder: Pas geplaatste stuw om het water vast te houden. op zijn eerdere opmerking over communicatie: "We waren goed bezig dachten we, leerden steeds meer over het watersysteem. Totdat er droge zomers kwamen en vijvers bij mensen leeg kwamen te staan en bomen verdorden. Ze vroegen zich begrijpelijk af of dat iets met dit project te maken had. Dat was niet het geval, maar we hadden anderen dus veel beter moeten meenemen. Als we nu met buren om de tafel gaan, moeten we veel uitleggen en aantonen. Want dit project heeft ook gevolgen voor hen. Als wij hier water ophouden, gaat er minder water stroomafwaarts. De vraag is hoeveel minder, hoe erg het is en of er verzilting optreedt. Dat moeten we duidelijker krijgen, we willen natuurlijk wel met de collega's op goede voet verder." Hoe dan? Concreet: hoe hou je water vast in de bodem? "Dat doen we met peilgestuurde drainage. Normaal gesproken voeren drainbuizen in het land het water af naar de sloot. Maar eenmaal in de sloot is het weg. Met peilgestuurde drainage zakt het water veel langzamer zodat de plant het zelf kan halen. De drainagebuis ligt lager, onder het waterpeil, en met een verzamelput kun je het peil regelen. Met een verstelbare overstort kan het zo worden ingesteld dat het water in de buizen blijft staan en rustig de tijd krijgt om in de grond te trekken. De grond droogt dan minder snel uit. Te veel water kun je nog steeds afvoeren." Een andere maatregel is om het neerslagoverschot te bufferen en op te slaan in een perceel dat op een kreekrug ligt. Dat zijn hoger gelegen gronden met een diepere zandlaag. Als dat lukt, is wel de vraag, hoe verdeel je dat zoete water dan later weer? Daar ligt volgens Moerman sowieso een grote uitdaging: "Het organiseren van een goede samenwerking en het opstellen van regels om de voorraden van zoetwater te beheren en te verdelen." Op goede voet Zeven boeren die dus eigenlijk zelf het waterpeil regelen rond hun percelen. Wat betekent dat voor de andere boeren en bewoners in het gebied? Daar komt Moerman terug Stuwen voor schotten Afgelopen maand zijn de provisorische schotten vervangen door kleine stuwen, die de boeren zelf handmatig bedienen. "Maar uiteindelijk draait het waterschap aan de knoppen. Zij gaan over de primaire sloten, daar wordt bepaald hoeveel water er in de kleinere sloten komt." Tim benadrukt: "Alles wat rond de percelen van de boeren gebeurt, is op kosten van de boeren zelf. Daar gaat geen gemeenschapsgeld naartoe." Tim moet weer aan het werk. Zijn 40 koeien, 3 zeugen, 2 beren en 250 kippen wachten... inzendingen welkom: communicatie@scheldestromen.nl serte Taak: Zorg voor de waterkering Door al het water in en om Nederland bestaat de kans op overstromingen. Het waterschap onderhoudt de dijken en duinen. Waterkeringen in Zeeland: en 60 km (regionaal) Vraag Gevraagd in 'Zegt u 't maar' van Omroep Zeeland: "Waarom plant het waterschap zulke dunne boompjes? Het duurt dan zo lang voordat ze groot zijn." De boommaat is 12-14 of 14-16 centimeter (omtrek op borsthoogte). De diktegroei ontstaat al vrij snel als de boom goed geworteld is. Een boom groeit zowel in de hoogte als in de dikte. Na enkele jaren staat er toch wel een boom. De laanbomen die we planten groeien zo'n 40 (populier) tot 80 (eik) jaar in onze bermen. Natuurlijk kijken we ook naar wat betaalbaar is, bomen zijn prijzig. De prijzen variëren van 15 tot 70 euro per stuk. Bedankje regenton De slagzin van mevrouw Quant werd gekozen als een van de winnaars voor de regenton winactie: Scheppen voor Schoon water, ieder in zijn eigen omgeving. Nederland afvalvrij, wat een prachtige beleving! Dat ze blij is met de ton blijkt uit haar bedankje: Wij willen u nog hartelijk bedanken voor de regenton. We hebben een hele grote tuin, en mijn vorige regenton was stuk. Het kwam fantastisch goed uit en ik gebruik hem iedere dag! Hartelijke groeten, Mevrouw Quant, Zierikzee Winnaars boekenbon Onder de ingevulde enquêtes van het lezersonderzoek hebben we vijf boekenbonnen verloot. Dit zijn de winnaars: J. Romijn uit Goes, M. Kooman uit Kortgene, G. Dhont uit Aardenburg, C. Clerx uit Zonnemaire, J.N. De Kunder uit Goes. We kregen verschillende bedankjes, waaronder deze: Langs deze weg wil ik u heel hartelijk bedanken voor de cadeaukaart van de Drvkkery die ik van jullie ontvangen heb in verband met de enquête in het decembernummer van Scheldestromen. Met vriendelijke groet, Hans Romijn Bravo! Beste waterschap Scheldestromen, Ik zeg Proficiat tegen alle mensen die werken voor waterschap Scheldestromen! Ik hou van water en in Nederland is dat wel veel beter beheerd dan in België. Bravo. Ik ben heel blij met dit blad en bewaar elk nummer in mijn boekenkast. Het is mooi en leerrijk. Ik heb 13 jaar een stacaravan gehad in Cadzand maar nu wegens ouderdom, 73 jaar, kom ik alleen nog als toerist naar Zeeland voor de mooie natuur of om te vissen. Ik las dat het Uitwateringskanaal uitgebaggerd wordt. Hier heb ik zoveel gevist, ik had ook toelating van verschillende waterpachters plus mijn vispas natuurlijk! Ik wens jullie allen een succesrijk en gezond 2022. Hier een foto van een vangst in uw water, ik heb alles voorzichtig terug gezet zoals het hoort. Met vriendelijk groeten, Romain Nagels uit België. 11 Scheldestromen lente 2022 redactie: Joséphine van Belzen foto: archief Rudy Visser Scheldestromen lente 2022

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 6