"Warmte opwekken uit water heeft ook pM$tkwe effecten op de waterkwaliteit." Wat aquathermie ons kan opleveren Stoppen met aardgas, het kan en het moet. Zonnepanelen en windmolens helpen ons op weg naar een klimaatneutrale samenleving. Maar er kan nog meer. Een van die alternatieven is aquathermie. Waterschapper Jos Goossen vertelt ons hier meer over. 12 Leerlingen van het Calvijn College in Goes ontwierpen een meetapparaat om de temperatuur van water te meten. Wat is aquathermie? "Aquathermie is energie halen uit water. Het kost heel veel energie om water een klein beetje warmer te maken. Dat betekent dat warm water heel veel energie bevat. Als we dat omdraaien: warm water af koelen en de energie eruit halen. Die warmte sla je op een slimme manier op en je hergebruikt het bijvoorbeeld om huizen op te warmen. Dat is waar aquathermie over gaat." Hoe werkt dat dan? "Een gracht, een sloot, een kreek, een kanaal, de zee; uit elk water kun je energie halen. Een leiding pompt de warme toplaag van het water op en in een technische ruimte wordt de warmte uit het water gehaald en nog iets meer verwarmd. Dit kost een beetje stroom, maar je krijgt er veel warmte voor terug. Als tussenstap sla je het op in de bodem en haal je die warmte er in de winter weer uit. Eigenlijk maak je dus een warmtenet. In Zeeland kennen we dat nog niet zo, maar in grote steden wordt soms restwarmte uit de industrie gebruikt om flats mee te verwarmen." Heeft aquathermie nog meer voordelen? "Het heeft positieve effecten op de waterkwaliteit. Als je de warmte eruit haalt, koelt het water af. Er komt meer zuurstof in het water en de kans op vissterfte neemt af. Biologische processen gaan langzamer, dus hebben we minder algenbloei en botulisme. Ook helpt het verkoelende effect om hittestress te verminderen, zeker in stedelijk gebied. Daarnaast creëert het koude water een beetje stroming en dat voorkomt problemen die bij stilstaand water kunnen optreden." Wordt het al toegepast in Zeeland? "De wijk Ouverture in Goes is al aangesloten op zo'n warmtenet. En het waterschap werkt mee aan een proef in de wijk Malta in Zierikzee. We verkennen allerlei mogelijkheden. We krijgen vragen over de beste bronnen voor aquathermie en de effecten op de watertemperatuur. Daarom leggen we een online meetnetwerk aan. Boven de haven van Zierikzee hangen sinds kort de eerste 3 thermometers die draadloos de temperatuur doorsturen." Wanneer kan aquathermie echt ingezet worden? "Uiteindelijk denk ik dat het nog wel een aantal jaren duurt. We verzamelen eerst alle informatie over de ondergrond en de waterkwaliteit. Daarnaast moeten we bepalen welke wateren gebruikt kunnen worden. Dan volgt een fase van voorbereiding. Ook moeten de woningen nog op het warmtenet worden aangesloten. Maar ik verwacht zeker dat aquathermie samen met zonnepanelen en windmolens ons een stapje dichterbij een klimaatneutrale samenleving kan brengen." 13 tekst: Anne Adriaansen en Danielle Steijn-Laing foto's: Anda van Riet Warmte uit water Scheldestromen lente 2022 Scheldestromen lente 2022

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 7