van de NS te zijn? "Jk hel meer dan 80 uur aan zinnen in een Studio "De leukste baan van mijn leven" Hoe is het om... 16 Sinds eind vorig jaar is Karin van As (57) op alle stations van Nederland te horen als de omroepstem van de Nederlandse Spoorwegen. "Zeker weten, dit is echt de leukste baan van mijn leven." De stem van familie De in Goes opgegroeide en nu in Zierikzee woonachtige Karin is van beroep stemactrice, presentatrice en interviewer. Karin: "Ik vind het een bijzondere ervaring om mijn eigen stem te horen bij vertragingen, perronwijzigingen en storingen." Voor deze bijzondere baan is haar stem door een team van reisinformatie-experts van de NS gekozen uit een selectie van professionele stemacteurs- en actrices. Waar vooral op gelet is of de stem van Karin goed verstaanbaar is en vriendelijk klinkt. Ook is onderzocht hoe reizigers reageren op de stem van Karin. De reizigers vinden deze prettig klinken en waarderen haar stem. Mensen denken bij het horen van haar stem aan de stem van een geliefde of familie. Uren in de studio "Ik heb meer dan 80 uur aan zinnen in een studio ingesproken", legt Karin uit. Via een nieuwe techniek, de-tekst- naar-spraakmethode, worden door een computer woorden aan elkaar geplakt tot logische zinnen. Karin: "Je kunt het zo gek niet bedenken, maar alles op het gebied van treininformatie kunnen ze mij laten zeggen. Ik ben niet zelf op een station aanwezig, het is allemaal vooraf opgenomen." Niet alleen in het Nederlands maar ook in het Engels, Frans, Duits en Pools heeft ze vele zinnen ingesproken. Dit voor de internationale treinen van de NS. Haar stem is alleen te horen op alle 400 stations door heel Nederland, niet in de trein zelf. Die taak wordt gedaan door de hoofdconducteur. Veel media-aandacht Karin is de opvolgster van Tuffie Vos, die 25 jaar door de luidsprekers te horen was. Na het persbericht van de NS dat Karin de nieuwe omroepstem werd, kwam ze veel in de publiciteit. Van vroeg in de ochtend diverse radiostations, Omroep Zeeland, de PZC tot laat in de avond aanschuiven bij Humberto Tan. Ook mocht ze de genomineerde schrijvers van de NS Publieksprijs 2021 aankondigen bij de talkshow M op NPO1. "Heel leuk om mee te maken", vertelt Karin enthousiast, "een mooie ervaring." Bekend geluid? Waarschijnlijk heb je zonder het te weten de stem van Karin eerder gehoord. Zij kondigde namelijk de presentatoren en landen aan bij het Eurovisie Songfestival 2021 in Rotterdam. Haar stem was eind vorige eeuw ook op alle radiostations te horen bij de invoering van de euro. Ook presenteert ze al jaren een talkshow tijdens het bekende filmfestival Film by the Sea in Vlissingen. En Karin was te zien en te horen als... het laatste Zeeuwse Meisje. Beste reizigers Voor de treinreizigers onder ons. Als je binnenkort hoort: "Beste reizigers, de intercity naar Vlissingen komt over enkele minuten binnen op perron 1", dan ken je nu ook het gezicht bij de stem! "Een hele, fijne reis verder." 17 ...de omroepstem Scheldestromen lente 2022 tekst: Hans Adriaanse foto's: Cynthia Cats en NS/Marlies Wessels Scheldestromen lente 2022

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 9