2 5 3 7 Verbouwing Zo 'ZuUvefen wï' rioolwater" 6 rioolwaterzuivering Retranchement in de steigers 19 In het voorjaar zijn we gestart met de renovatie van onze rioolwaterzuivering in Retranchement. Naast het vergroten van de capaciteit, vernieuwen we ook verschillende civiele, werktuigkundige en elektrotechnische onderdelen. Rijk Joosse, projectleider: “De nieuwbouw van het ontvangwerk waar het afvalwater uit de omgeving ontvangwerk bouwen we een nieuwe slibbuffer. Hier slaan we het ingedikte slib op. Verder renoveren we alle tanks zowel mechanisch als elektrisch. Om de twee nabezinktanks te kunnen renoveren zetten we de tanks een voor een leeg. De grootste nabezinktank heeft een doorsnede van 28 meter. Ook brengen we compleet nieuwe beluchtingssystemen aan waarmee we zuurstof aan het zuiveringsproces toevoegen.” binnenkomt, is in volle gang. Ook zijn we bezig met de nieuwbouw van het verdeelwerk naar de nabezinktanks, het laatste deel in het zuiveringsproces. Eind oktober verwachten we om te kunnen schakelen van het oude naar het nieuwe ontvangwerk. Het oude gebouw slopen we in februari.” “Op de plek van het oude “De persleidingen leiden we om zodat deze beter aansluiten op het nieuwe ontvangwerk. Via deze leidingen komt het rioolwater uit Sluis, Retranchement en Cadzand naar onze zuivering. De afnamecapaciteit vergroten we van 700 m3 naar 1.000 m3 per uur. Met de huidige capaciteit kunnen we het nog aan, maar de zomermaanden zijn wel een flinke belasting voor de zuivering. De toename van de capaciteit is nodig door de uitbreiding van Cadzand en de vakantieparken, maar ook voor de toekomst.” 1 Het vuil wordt afgevoerd. .p,. u Scheldestromen herfst 2022 tekst: Chantal de Putter foto’s: Mieke Wijnen In de nabezinktank worden het gezuiverde water en de bacteriën met vuil (slib) van elkaar gescheiden. Via roosters wordt het grove vuil uit het water gefilterd. Het gezuiverde water komt via een gemaal weer in de natuur. In de voorbezinktank zakken vaste vuildeeltjes naar de bodem. Het vuile water komt via leidingen op de rioolwater zuivering (rwzi). Aantal beluchtingsplaten: 80 stuks Beluchtingscapaciteit: 8.000 Nm3/uur Wachtsluis 2, Retranchement Het vuil (slib) wordt weggepompt. In de beluchtingstank eten bacteriën het overige vuil uit het water. Extra zuurstof versnelt dit proces. Het slib wordt deels hergebruikt en deels - afgevoerd. Renovatie rioolwaterzuivering Aannemer: Van der Straaten/ Equans Elektrotechniek en automatisering: Hoppenbrouwers en Croonwolter&Dros Kosten: 12,1 miljoen Werk gereed: juni 2023 Kunststof leidingen: 2,2 kilometer Gewicht wapeningsstaal: 76.000 kg

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 10