Poolse mo(nu) menten fes J 'ZOjW In tegen dat gedndjag” 22 23 Bij een bezoekje aan Axel wordt al snel duidelijk dat er een link tussen Axel en Polen is. Twee voorbeelden zijn de gedenkmuur en het standbeeld, beiden ter nagedachtenis van gesneuvelde Poolse soldaten. Z’n Opel Kadett bestaat niet meer, maar ook z’n nieuwe auto zit vol met stickers. Om met het standbeeld te beginnen, deze is te vinden aan de Zeestraat en laat een achterovervallende naakte mannenfiguur zien en is gemaakt van brons. Het beeld is in 1948 geplaatst en gedenkt de 25 Poolse soldaten die zijn omgekomen bij de bevrijding van A xel in de Tweede Wereldoorlog. Bij het forceren van het kanaal Axel-Hulst woedden hevige gevechten, waarbij in totaal 25 soldaten van het tiende Regiment Poolse Dragonders zijn gesneuveld. De symboliek achter het standbeeld is dat het moment wordt uitgebeeld waarop een man zijn laatste bezit verliest, zijn leven. Aan de Burchtlaan in Axel staat een gedenkmuur ter nagedachtenis aan de gesneuvelde soldaten. Het monument is in 1952 geplaatst en heeft als tekst: ‘Voor uw en onze vrijheid’, met de Poolse vertaling. Ook in sommige Axelse straatnamen is de link met Polen te ontdekken, terwijl in verschillende straten speciale informatieborden zijn geplaatst. De herinnering wordt jaarlijks op 4 en 5 mei levend gehouden mei met een herdenkingsbijeenkomst. Zou je niet eens stoppen? Twee keer per week belt hij naar het radioprogramma Zegt u ’t maar van Omroep Zeeland. Begint z’n verhaal regelmatig met “dat hij weer in de gordijnen hangt”. “Dan zegt Hij draagt het waterschap een warm hart toe. “Ik zie wat jullie doen om onze voetjes droog te houden. Dat inspireert me. En ik ben mijn grote vriend Toine Poppelaars zo dankbaar dat ik na 32 jaar eindelijk een monumentje in de berm mocht zetten voor Fabiola.” Voor de toekomst heeft-ie maar één wens: “Dat de koeien in de wei blijven en de polders niet verder onder water gaan.” Erik Vervaet blijft zich hier als de pitbull voor inzetten. Of wellicht is tempelier een betere naam_ nimmer toegeven om de boer de rug toe te keren. De boer moet gekoesterd worden.” Hoewel deze strijd zijn levenswerk is geworden, houdt Erik ook van andere zaken. “Ik heb ook een hoop lol in mijn leven hoor! Ik leef voor mijn vrouw Teunie en de boeren. Dat geeft mij kracht en inspiratie. Maar ik ben ook erg geïnteresseerd in archeologie, buitengewoon interessant vind ik dat. En in de historie van de streek. Weet je dat de tempeliers uit de buurt van Westdorpe komen?” m’n vrouw ‘ga je nou alweer bellen’. Het komt op in m’n koppie en ik zeg waar het op staat. En ik laat me door niemand de wet opleggen.” Toch heeft-ie ook een tijdje niet gebeld. Toen hij bedreigingen met kogelbrieven kreeg. “De recherche zei: ‘Zou je er niet eens over denken om te stoppen?’ Ik zeg Wat!? Ik die niks misdaan heb? Ik kom voor de mensen op, ben een sociaal mens. Ik kreeg in die tijd zo veel mooie kaarten. Dat deed mij goed.” ■o Scheldestromen herfst 2022 Scheldestromen herfst 2022 tekst: Bas Dingenouts foto’s: Cynthia Cats Axel

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 12