KLAARMEESTER Door het oog van de over beerputten en oxidatiesloten 8 9 Het 50e nummer van dit tijdschrift is een mooie gelegenheid om terug te kijken naar de ontwikkelingen van de afgelopen 50 jaar op het gebied van rioolwaterzuivering. Een periode van maatschappelijke bewustwording en technische vooruitgang! Piet: “Mijn grootouders hadden vroeger een buitentoilet en een moestuin. Zoals bij de meeste mensen ging de mest over de tuin heen. Ook een vriendje had thuis een buitentoilet. Op oudejaarsdag haalden we daar een geintje mee uit; we deden er bakkersgist in zodat hij helemaal zou overlopen! Bij ons thuis in Wissenkerke hadden we een toilet binnenshuis, aangesloten op een ‘polderriolering’. Het afvalwater liep ongezuiverd naar de uitwatering van de polder.” Rioolwaterzuiverina2022 Ongezuiverd in de sloot Tot het eind van de 19e eeuw eindigde afvalwater in de gracht en sloot en veroorzaakte veel ziekten. Later werden beerputten toegepast. Menselijke uitwerpselen werden verzameld als meststof voor de landbouw. In de groeiende steden werden riolen aangelegd. Deze loosden meestal ergens buiten de stad op het water. Ook de industrie loosde direct op sloten en rivieren. Het gevolg: dode vissen en stinkende wateren. In Zeeland waren de vlasroterijen berucht. De overheid begon in te zien dat er maatregelen nodig waren. Klaarmeester “Op 1 juli 1980 kon ik klaarmeester worden op Noord-Beveland en beheerde ik drie zuiveringetjes”, haalt Piet herinneringen op. “Lang werd er niks aan waterzuivering gedaan. Ik leerde op de klaarmeestercursus bijvoorbeeld dat strokarton- of aardappelzetmeelbedrijven gewoon op een kanaaltje Oud-waterschapper Piet Wattel (68) maakte het vak van jongs af aan mee: “Ik kwam in 1977 in dienst van waterschap Noord-Beveland. Vlak daarvoor was de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater van kracht geworden. Door de strengere eisen mocht rioolwater niet zomaar meer worden geloosd maar moest het gezuiverd worden. Die taak lag eerst bij de gemeenten. Op Noord-Beveland had, behalve Kats en Geersdijk, ieder dorpje zijn eigen zuivering. Later werd deze taak aan het waterschap toegewezen.” Oud-waterschapper Piet Wattel maakte veel ontwikkelingen mee. Scheldestromen herfst 2022 Scheldestromen herfst 2022 tekst: Jaap van Liere foto’s: Cynthia Cats en Peter Buteijn (luchtfoto) Scheldestromen heeft 15 rioolwaterzuiveringen die het afvalwater van 799.050 vervuilingseenheden zuiveren volgens de nieuwste technieken. Al het zuiveringsslib wordt op drie zuiveringen verwerkt waarbij energie wordt opgewekt uit het vrijkomende biogas.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 5