wijde Schelde, of naar de landzijde over de stad. Na deze gebeurtenissen begaven wij ons naar Hotel Maidegem, waai' wij op heerlijke koffie getracteerd werden en met een begroetingstoespraak door de loco-burgemeester dhr, Gillissen-Verschage welkom werden geheten. Wethouder Smit hield vervolgens een rede over de historische wederwaardig heden van de aloude molen. Uit de Engelse oorlog in l809 af komstig werden nog kogels in de muren aangetroffen en uit de laatste oorlog stukken scherven en granaten, aldus spreker. Ook vertelde hij dat de molen tot een baken diende bij de aan valsgolf der Geallieerden bij de bevrijding in nov. 19^« Hij schetste ook van hoeveel belang een molen was in vroeger tijd. - Bij windstilte, die soms weken kon duren, kon de brood voorziening gevaar lopen. Verder memoreerde spreker de vel© problemen voor en tijdens de restauratie en dankte ieder die meegeholpen heeft om dit fraaie monument voor Vlissingen te behouden. Inzonderheid dankte hij de Rijksdienst voor Monumen tenzorg en het bestuur van de Ver. Hollandse Molen. Namens de eerste sprak dhr. Korpershoek en namens de laatste Ir. Colenbrander Hierna kreeg dhr. Adriaanse het woord. Sedert l8?^ was de Oranjemolen familie-bezit. Geen wonder dat hij nog spreekt over "onze molen". Meer dan 50 jaar heeft hij op de molen gearbeid en uit deze periode verteld hij leuke voorval len, waarna hij zijn rede besluit met een gedicht voor te dra gen, getiteld DE MOLEN, door hem zelf gemaakt. Tot slot dankt de loco-burgemeester alle sprekers en deelt tevens mee, dat het gemeentebestuur van plan is iedere zaterdagmorgen de molen te laten draaien, in samen werking met dhr. Kasse, molenaar te Souburg'. Ieder die in teresse heeft, kan dan de molen bezichtigen. Alle aanwezigen kregen tot hun verrassing een prachtig boekje, bevattend een beschrijving van de restau ratiewerkzaamheden en historische bijzonderheden betreffen de de Oranjemolen, Het is geïllustreerd met vele foto's, kaarten en tekeningen^ en geschreven door dhr. A. de Bad, opzichter gemeentewerken. Zo lang de voorraad strekt is dit boekje voor geïnteresseerden gratis verkrijgbaar bij het Buro Voorlichting, Stadhuis, Vlissingen Na het officiële gedeelte bleven de aanwezigen onder het genot van kleine glaasjes, zoutjes en toetjes nog wat nababbelen. F.P. Dominieus. 0 0 0

de Wete | 1972 | | pagina 14