4 - Na de inundatie was dit alles verdwenen en was het onmogelijk, Walcheren in zijn oude luister te her stellen. Er ontstond in de jaren 45/55 oen ni.uw land schap waarbij het vergroten der kavels, het ontbre ken van de doornheggen, van wilgetronken, boomgaarden en boerderijbeplanting maakte, dat het vroeger klein schalige heggelandschap vervangen werd door een land schap met een veel ruimere, grotere schaal. Toch werd bij de herbeplanting beslist het vroegere streek eigen niet vergeten, hoewel de stichting Nieuw Walche ren tot zijn verbazing ervoer, dat velen bewust kozen voor niet beplanting van hun bezit. Het werk van de stichting noemde spreker zegen rijk. In 8 jaar ontwierp zij vele projecten en lever de het plantmateriaal5 landschapsherstel bekostigde de grondbewerking en het planten; van de uitgevoerde werken noemde dhr. Broerse in Middelburg het herbe— planten van de bolwerken, begraafplaatsen, nieuwe wijken, sportvelden en meer dan 50 andere werken; in Vlissingen werd het Nollebos ingeplant, de Singel, het Havendorp, het Ziekenhuis met tegenoverliggend park en meer dan 60 andere werken. Ook in de overige Walcherse gemeenten werden projecten uitgevoerd, zo als het Vebenabos, verder ter Boede, ter Mantelinge, ter Poorte, het zomerhuizencomplex in Vrouwenpolder. Er werd vrijwel uitsluitend met jong plantmateriaal gewerkt.; dit bh-ek het beste bestand tegen het (slech te) Walcherse klimaat. Het verwondert de dhr. Broerse daarom zeer, dat hij heeft vernomen, dat men nu eerst gaat beginnen met de aanplant van de eerste groenstrook in het Sloegebied, en vooral, dat deze beplanting "een duidelijk experimenteel karakter" zal dragen, volgens hem had met deze beplanting al veel eerder moeten wor den begonnen, ook al, omdat er voldoende kennis is omtrent de plantenkeuze voor dit gebied. Ofschoon dhr. Broerse over het algemeen niet ontevre den is met de beplanting van Walcheren, betreurt hij het toch, dat niet meer gebruik is gemaakt van typi sche Walcherse houtsoorten, zoals de gewone liguster, braam, hondsroos, abeel. Wat betreft Walcheren, zoals het zonder duidelijk plan dreigt te worden, wil dhr. Broerse de bedreigen-

de Wete | 1973 | | pagina 4