- 16 - Bestuurslid F.H. Jilleba -n-islö_causerie_overbantiek^ Ter voorbereiding op het bezoek aan de antiekcollectie- Bal in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein te Middelburg hield ons bestuurslid de heer F.H. Jilleba, voor de leden van de Kring op donderdag 8 maart 's avonds in de 'Bras serie' te Middelburg een causerie over antiek. Be heer Jilleba gaf daarbij een overzicht over antiek in het algemeen en over de collectie Bal in het bijzonder. Hij wees er op dat men zich om een stuk antiek te kunnen determineren moet kunnen verplaatsen in de tijd dat het gemaakt is omdat elke cultuurperiode een eigen stijl heeft. Hij noemde daarbij onze tijd een harde en agressieve tijd, wat men in de kunst terug vindt. Spreker benadrukte dat antiek niet alleen duur is omdat het oud is (in het algemeen meer dan een eeuw) maar vooral omdat het goed gemaakt is door een kunstenaar met een goed ontwikkeld ambachtelijk gevoel. In de vorige eeuw-en speciaal in de tweede helft- heeft de kunstnijverheid weinig triomfen gevierd toen het ambacht van de werkplaats verschoof naar de fabriek en de massaproduktie begon. Baarbij gaf de heer Jilleba enige praktische aanwijzingen over het verschil van echt antiek en namaak om daarmede rekening te houden bij de aankoop, omdat er veel vervalsingen in dehandel zijn, waarvoor men tochhoge prijzen bedingt. Be heer Jilleba besteedde veel aandacht aan de pro- dukten van het vuur; glas, aardewerk (tegels) en porse lein. Hij behandelde daarbij ook de ontwikkelingen van het porselein in de verschillende Chinese perioden die hoog tepunten en tijden van verval kenden. Hij besprak ook de invloed van (kleine) beschadigingen op de waardebepaling v?n een antiek voorwerp. Naar aanleiding van een vraag vertelde hij iets over het ontstaan en behandeling van 'tinpest' wat volgens hem, niet besmettelijk is en van geen invloed op andere tinnen voorwerpen. Ra afloop van zijn causerie besprak ons bestuurslid de waarde en de ouderdom van diverse voorwerpen -waaronder fraaie- die de aanwezigen hadden meegebracht. Onze voor zitter was de tolk van de talrijke aanwezigen toen hij de heer Jilleba dank bracht voor zin instruktieve uiteenzet- door C. den Otter.

de Wete | 1973 | | pagina 16