- 17 De causerie die ons bestuurslid, de heer Jilleba, op 8 maart j.l. voor de Kring hield, alsmede diens rondleiding op zaterdag 12 maart d.a.v. kwamen groten deels neer op een technisch-esthetische benadering van oude kunstnijverheid in het algemeen en die uit de col lectie Bal in het bijzonder. Wellicht is het voor verschillende belangstellenden interessant om naast deze informatie tevens over enige biografische gegevens van de heer Bal te beschikken. Daartoe is het bestuur van de Kring te rade gegaan bij een door de heer Jilleba in het februarinummer van 1964 in het cultureel maandblad "Op den Uitkijk" geschre ven artikel, dat hierbij vrijwel ongewijzigd wordt weerge geven. Een_leven van straatarme rykdom_enmSchatrijkG_armoei -- Wie uit de richting van Middelburg fraaie gotische stadhuis over de Vlasmarkt loopt en vervolgens rechts af slaat, komt daarbij in de Kromme Weele terecht. In deze weinig opvallend e straat zal men waar schijnlijk onopmerkbaar voorbijgaan van twee nog minder opvallende huizen waarvan de havenloze interieurs in 1963 werden uitgebroken om als opslag- en winkelruimte plaats te bieden aan de prozaïsche werkzaamheid van een handelaar in automaterialen. Door deze verbouwing werden die -huizen echter beroofr van een romantisch en geheimzinnig schemerduister, dat jarenlang de luisterrijke glans van. een onvoorstelbaar grote hoeveelheid kostbaar antiek. De bewoner van die huizen was een oude man. Willem Hendrik Bal heette hij en naar het uiterlijk was hij al even onaanzienlijk als zijn huizen zelf. Zijn gedrongen gestalte droeg een glimmende, kale schedel en op de plaats waar de gemiddelde man zich met een stropdas siert prijkte bij hem een koperen boordeknoop, terwijl zijn

de Wete | 1973 | | pagina 17