21 - Maar zijn lach. kwam diep uit de horst en was toch geluid loos.; het was een verzamelaarslach. Bal bekwaamde zich niet alleen praktisch maar ook theoretisch. Hij las zeer intensief de vakliteratuur en volgde zelfs zo goed en zo kwaad zijn matige kennis van de franse taal hem dit toeliet gedurende enige, weken de colleges van een professor aan de Sorbonne, die er kunstnijverheid doceerde. Langzamerhand werd het moeilijker om op eigen bodem nog veel antiek te ontdekken. Bal ging reizen maken naar België, Duitsland, frankrijk en Engeland. Zo ontstonden belangrijke relaties en Bal die voor de meeste van zijn stadgenoten een onzichtbare figuur bleef, verwierf in de antiekwereld door zijn vaktechnische be kwaamheden een internationale reputatie. Dit resul teerde zelfs in het vererend bezoek van het Britse Vorstenpaar aan zijn nederige woningen aan de Kromme Weele1 j Bal was met trots vervuld en maakte het stijlvolle gebaar de Engelse Koningin in een vroeg-17e-eeuwse Spaanse stoel te doen plaats nemen. Het Britse.Konings paar was echter vergezeld van enkele Nederlandse auto riteiten en toen daar even de gelegenheid voor was, las een van deze heren Bal scherp, doch discreet fluis terend, de les over het feit dat hij de Engelse Vorstin in zulk een onmogelijk en wormstekig meubel had laten plaats-nemen Willem Bal was echter geen gemakkelijk mens. Hij kon zelfs zeer cynisch uitvallen en nu was hij in zijn be roepseer aangetast. Hij brulde dan ook woedend dat de Koningin in de de beste stoel had gezeten die hij bezat en dat men maar eens moest proberen in Zeeland zon tweede exemplaar te bemachtigen. Daarbij deed hij zijn ver weer vergezeld gaan van enkele terman, die wegens hun markante struktuur onmogelijk voor het nageslacht kunnen worden opgetekend. Bal was ook een koppig man. Oktober van het jaar 1944

de Wete | 1973 | | pagina 21