- 23 - "beroemde aardewerk los te krijgen. Balwiens gezichtsvermogen sterk verminderd was, "bracht de vaas tot vlak bij zijn neus, keek slechts kort en zette hem toen zonder interesse naast zich op tafel, "Zo nieuw als mijn schoenen", was zijn diagnose en hij ge bruikte daarmede stellig"een antiquairstermwant de schoenen van de heer Bal waren allesbehalve nieuw. Er viel een stilte en de jongeman, die voelde dat zijn- onhandige aanloop tot een vaktechnisch gesprek mislukt was, vroeg toen maar op de man af of mijnheer Bal tegen- betaling bereid was hem wat kennis over oude kunstnij verheid bij te brengen. "Je leert het nooit", gilde de oude man plotseling, "zelfs een uitdrager kan nog wel zien dat die vaas een lelijk kreng is". Zijn hoofd zakte op zijn borst en hij viel in een somber twijgen, Be jongeman maakte aanstalten om te vertrekken, maar- toen kwam de huishoudster tussenbeide. "Vooruit, mijnheer Bal, laat u mijnheer de verzameling eens zien, u kunt het best var-daag". Be jongefan zag toen met verbazing hoe Bal, zonder- protest en geholpen door zijn zorgzame huishoudster, uit zijn stoel opstond en met behulp van een paar krukken door de winkel naar de kale trap strompelde, die hij moeizaam en met inspanning van alle krachten beklom. Na ruim een kwartier bereikte de kleine processie een verveloze overloop om tenslotte voor een dubbele deur te belanden, die door de huishoudster met een sleu tel werd geopend. Be jongeman betrad een betrekkelijk kleine kamer en wat hij daar zag schokte hem werkelijk. Om hem heen straal de een toverwoud van kleur. liet klare lichtende blauw en het zuivere camelia- groen van het Kang-Hsi porselein werd afgewisseld door het prachtige rose-rood van het vermaarde familie rose theegoed, dat afkomstig was uit de ovens van de beroemde Cantonnese emailschilders. Be jongeman keek geboeid naar de zachte glans van het luisterrijke Belfts en' de diepe toon van bronzen pijlgewichten. Be voorwerpen

de Wete | 1973 | | pagina 23