- 24 - stonden zo dicht opeen getast dat men er nauwelijks een vinger tussen kon steken. En Bal, die gezeten was in de stoel waarin eens de Engelse vorstin had plaats genomen, vergat zijn ziekte en begon een levendig gesprek. Hij wees zijn bezoeker op een grote Delftse schotel met een zeldzaam decor van de toren van Zierikzee. Hij vertelde dat de schotel stond afgebeeld in de vaklitera tuur en dat het bord in 187 5 door zijn vader in Rotterdam werd gekocht voor fl. 30,-en doorverkocht aan mevrouw Lantsheer te Middelburg voor fl. 40, Na haar overlijden werd de schotel in 1917 op een veiling voor fl. 2000,-- gekocht door de heer van Enthoven te Amsterdam en na diens overlijden in 1932 door hem zelf weer teruggekocht voor fl. 410, Ook vestigde hij de aandacht van zijn bezoeker op een achttal zwarte kopjes die afkostig waren uit de boedel van een Bevelandse boer en die behoorden tot de onbetaal bare familie noir-groep. De grote kostbaarheid van dit familie noir werd niet in de eerste plaats door estheti sche faktoren bepaald, maar wel door een grote zeldzaam heid, die ontstond toen talloze pogingen om dit goed te vervaardigen, mislukten. Bal vertelde dat het Rijksmuseum in Amsterdam twee familie noir vazen bezat, de z.g. druckervazen, die bij een veiling wel eens honderdduizend gulden per stuk konden opbrengen. De jongeman liep als in een droom naar huis. Een tijdje later hoorde hij dat de grote vakman was overleden. De winkelvoorraad was in de jaren van Bal1s ziekte sterk ge slonken, maar zij bracht op een in het Schuttershof te Middelburg gehouden veiling nog ruim twee ton op. Zelfs het mindere goed werd geveild tegen hoge prijzen; een be wijs dat de naam van Bal een magische-klank bezat. Zijn kostbare collectie oude boeken schonk hij aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. En zijn verzameling meubelen, porselein, aardewerk, tin, brons en glaswerk werd gelegateerd aan het Rijk met de daaraan verbonden voorwaarde dat de collectie permanen'

de Wete | 1973 | | pagina 24