- 2$ - in zijn geboorte- en woonplaats Middelburg moest worden tentoongesteld. Goerings rampzalige Luftwaffe verwoestte in de meidagen van 1940 Middelburgs prachtige antieke centrum. Als compensatie voor het geleden verlies creëerde men een centrum in namaakstijl. Het werd een architectonisch samenweefsel van barok- en renaissance- verdichtselseen bouwkunstige spraakverwarring van tuit en trapgevels, van hijsbalken en valse ornamentiek. Met dit gloednieuwe antiek was men in Middelburg bijzonder gelukkig. Misschien wel gelukkiger dan met het echte antiek van Willem Bal voor wiens collectie men aanvankelijk geen passende bestemming wist te vinden. Na een tijdelijk verblijf in het gebouw van het Zeeuws Museum aan de Wagenaarstraat kreeg de collectie tenslot te een definitieve plaats in de waardige en sfeervolle zalen van de onlangs gerestaureerde kanunnikenwoningen van het abdij complex. Helaas valt de omvangrijke verzameling daar slechts partieel te bewonderen. Zelfs zeer belangrijke stukken laten bij tijd en wijle verstek gaan, terwijl (sedert het overlijden van de vermaarde antiquair) van diens fraaie brons- en tinbezit merkwaardigerwijze zo goed als niets neer te zien is geweest. Niettemin blijven talloze kunstliefhebbers wachten op het moment dat Bal1 s unieke verzameling, die hij aan de gemeenschap schonk en waaraan hij een groot gedeelte van zijn leven wijdde, in zijn geheel zal worden tentoon gesteld. Fred Jilleba. 1Omtrent de identiteit van deze hoge personages tast de schrijver in het duister. Mogelijk zijn inplaats van het Britse vorstenpaar hiërarchisch wat lager geplaatste leden van de Koninklijke familie op bezoek geweest 000000000000000

de Wete | 1973 | | pagina 25