- 26 - Be delaars uit vroeger tijd. Bailliu, burgemeesterss schepenen en raden van de stad Middelburg vervaardigen een nieuwe ordonnantie uit op 14 september 1771 tegen bedelaars, landlopers en vageebonden. Zij lieten weten dat de menigte van bedelaars, vagebonden en andere ongeschikte personen, onder deksel van amoe ben, zo zeer toenemen, dat de goede burgerij zeer werden getravailleerd. en bezwaard. Sr werd bepaald, dat alle die gene 't zij Mans ofte Vrouw en, die gaan bedelen binnen deze stad, gehouden zullen wezen deze binnen 24 uur te verlaten. Onder bedelaars werden ook begrepen; alle leprozen, die langs de stad of ten platten lande met de klap lopen, mitsgaders alle heidenen, Egyptenaren of diergelijke land lopers en geen reguard nemende of de bedelaars, vagebon den, kreupel, verminkt of anderzints gebrekkelijk mochten wezen. Schippers en schuytevoerders mogen geen bedelaars binnen de stad brengen. De burgerij wordt verzocht hieraan mee te werken, opdat zij eenmaal worden verlost van den overlast. Niemand mag 'Eeeren Dienaars, gesteld tot het weren van bedelaars en bedelaressen, tegenwerken. Ende zoo e'enig bedelaar,- vagebond ofteandere onnutte menschen, 't zy Man of Vrouw, hemzelve vervorderen te stellen tegen 's Heeren Dienaars, die zal illico zonder uitstel, gebragt werden op 's Graven Steen, en publieke lijk aan den lijve gestraft werden. Niemand zal bedelaars of bedelaressen binnen zijn huis mogen laten logeren of kamers verhuren, op poene van 20 Garoli Guldens voor de eerste reis, voor de tweede reis dobbel en voor de derde reis arbitralijk worden gecorrigeerd. Aldus gedaan, geresolveerd en gearres teerd ten Hade, den 1 October 1650 Nogmaals vernieuwd 14 September 1771 My Present, Jacob Jan Bogaard. Verkorte weergave; J.L. Heerebout.

de Wete | 1973 | | pagina 26