- 13 - vragen, die wellicht door een lang volgehouden streng sys tematisch en weinig spectaculair "bodemonderzoek voor een deel zullen kunnen worden beantwoord. De zeebewegingen langs de Walcherse kusten zijn door deskundigen-onderzoek van de Waterstaat wel behoorlijk bekend, doch hier blijft het spel van natuurkrachten een onstabiele faktor. de planten groei op Walcheren is nog slechts een onderwerp voor een kleine groep. Men werkt bovendien langs elkaar heen. Er zijn specialistische verenigingen en werkgroepen, die de na tuur, de archeologie, de geologie, het dialect, de molus- ken, de historie, enz. bewerken, terwijl er niet zoveel samenhang is. Door lid te worden van meerdere verenigingen kan men de resultaten en de werkzaamhedén enigermate te weten komen, maar niet iedereen kan dit betalen of heeft er tijd voor over. Individualisten hebben op sommige terreinen belangrijk werk verricht. Sommigen op Walcheren zoeken het in vlinders, in kevers, in schelpen langs de kust, en berei ken daarin een grote hoogte, waarvoor ook wetenschappelijke instellingen belangstelling tonen. Ander werk, zoals de duin- en strandfoto's van P. de Bruiijnemet aantekeningen van waarde vooe de oppervlaktegeologiemet zoó'logische waarde wegens het afbeelden van verdwenen zaken uit de dertiger jaren, welke collectie is gedeponeerd in het Rijksarchief te Middelburg, dreigen toch in de vergetel heid te geraken. Toen het blad Walcheren van de Geologische Kaart verscheen, bleek de samensteller prof. Van Rummelen van het bestaan van dit archiefmateriaal in 't geheel niet op de hoogte te zijn. De toegankelijkheid van hetgeen er over Walcheren gevonden is lijkt ook nog niet zo eenvoudig. Slechts de goed inge wijden kennen de wegen. Zij leveren dikwijls de stof voor belangwekkende onderwerpen. Is de heemkunde nu meer voor de belangstellende niet- onderzoeker, de gewone man? In de heemkennis komen de vragen meer naar voren door het zien, door het beleven, door nieuwsgierigheid als men het zo noemen mag. Eet beantwoor den van vragen geschiedt het gemakkelijkst door de onderzoe kers of door de geleerden. De volkskunst echter, de fol klore, de familiehistories, de volksverhalen, de plaatselijke

de Wete | 1973 | | pagina 13