- 15 - M. Smallegange (1696) een 'n dubbele pagina beslaande pentekening met het genoemde familiewapen, twee grote huizen omringd door een siertuin en boomgaarden, met er onder; '"t Huys te Molenbaes, int Eyland Walcheren, groot tachentich Gemeten, toebehoorende d'Heer Johan van Reigersberghenz." Op de Kaart van Walcheren in Tirion (1753) komt de naam "Molenbay" voor. In Zelandia Illustrata I, Vierde aflevering (1876) door- Mr. M.F. Lantsheer, p. 669-670 komt o.m. voor; "De naam van de buitenplaats Molembais zal wel afkomstig zijn van Philips of van Jean de Lannoy, achtereenvolgens heeren van Molembaix in Henegouwen (België)in het geslacht van lannoy gekomen door het huwelijk van Guibert de Lannoy met Catharina eenige dochter van Jean de Saint AUBIH, heer van Molembais. Zij waren bezitters van een groot gedeelte van de heerlijkheid van Grijps- kerke. Of zij echter een steenen huis of een hof gehad hebben, waar nu de buitenplaats Molembais is gelegen, is mij niet gebleken." En verder op p. 670; "Molembais, is geweest eigendom van het geslacht Van Reigersberg, en volgens de overlevering heeft Maria van Reigersberg daar gevroond, toen Hugo de GROOT haar zijn hof maakte. Het vers van Hugo de GROOT "Suburbanum Reigersbergiorum"in de POË MATA, p. 286, (editie van 1670voorkomende, schijnt mij evenwel toe niet op Molembais te zien, doch op eene andere buitenplaats bij Veere; De GROOT spreekt toch aldaar van een vliedberg van waar men de schepen en zee varende zien kan. Moelmbais is lang gebleven in de familie Van Reigersberg^ op het einde der 18e eeuw behoorde het aan Willem Wisse, later kwam het in handen van den heer C.Vis, wiens zoon mr. \f.Ph. Vis, thans

de Wete | 1973 | | pagina 15