- 18 - jaar van de stichting weten we niet eens nauwkeurig. In elk geval is het vóór de uitvinding van het buskruit geweest. Dat s:pul werd voor het eerst in "bussen", de schietgeweren van de kloveniers, toegepast in 1470. Het "gilde van de kloveniers" werd later, in 1509, opge richt. De stichting van het gilde van de handboog kunnen we veilig stellen op het jaar 1450. Maar.... al is de verleiding voor iemand die aan "historie" doet groot, ik ga u toch niet over de schutterij zelf schrijven, doch over het gebouw, waarin deze gehuisvest is geweest. Genoeg moge het zijn, dat het eerste hof gelegen heeft tussen de Sint Janstraat en de Varkensmarkt Door de aanleg van de nieuwe binnenhaven (het water langs de tegenwoordige kaaien) in 1540 moest dit hof verdwijnen en kreeg het gilde v<_,n de stad een nieuw schuttershof, dat gelegen heeft tussen de tegenwoordige Seisbinnenbrug en de latere Seispoort bij het tegenwoordige Seisplein. Op een oude plattegrond van de situatie aldaar is het interessant te zien hoe de vroegere stadsmuur en vesten de middeleeuwse stad omringden. Dang heeft het schuttersgilde van St. Sebastiaen daar van zijn nieuwe huisvesting geprofiteerd. Dertig jaar later moest het weer verhuizen. We zijn dan aangeland in de tijd, die aan d.e> overgave van de stad aan de Prins van Oranje in 1574 voorafging. Ondanks het' feit dat het stadsbestuur in grote.meerder heid nog Spaansgezind was, nam het aantal belijders van de "nieuwe leer" zeer toe, ook in de kringen van de- schutterijen. Toen op 22 augustus 1566 de "beeldenstor- ming" in de Westmonsterkerk -op de Markt- en in de ITieuwe IZerk plaats vond, waren er weerstanden bij de schutterij om zelfs de eigen altaren in de Westmonster kerk te beschermen en klonk het? "Wij willen voor kercken, papen ende monnicken nyet vechten" Men hield dan ook "de meeste part van henlieden voor geusgezind en de geuzen zeer toegenegen". De stadsrege ring maakte zich daarom bezorgd over het hofgebouw van deze schutterij St. Sebastiaen, omdat het onmiddellijk aan de stad grensde en bij een overrompeling door de vijand hem een geschikte basis in handen zou vallen.

de Wete | 1973 | | pagina 18