- 6 - groot aantal privileges van landen, steden en dorpen in Hol land voor ruwaard Aelbrecht. Toen in 1^27 Philips de Goede een overeenkomst sloot met de hertogin van Luxemburg over haar hertogdom, besloten ze de oorkonde, waarin de overeenkomst was vastgelegd, in bewaring te geven bij de abt van Middelburg, ten behoeve van de langstlevende. Ondergang van de abdij In 'I559 werden een groot aantal nieuwe bisdommen opgericht. Het was de bedoeling van Philips II om al zijn gebieden onder inheemse bisdommen te krijgen. Het was dan ook vervelend dat zijn hele gebied kerkelijk onder het Franse aartsbisdom Reims viel of onder het Duitse aartsbisdom Keulen. Het bisdom Utrecht werd daarom verheven tot aartsbisdom en één van de nieuwe bisdommen was Middelburg. De bisschop van Middelburg, Nicolaus de Castro was tegelijk abt van de Norbertijner abdij aldaar: Hierdoor had de nieuwe bisschop tenminste inkomsten. In 1572 begon de opstand tegen Spanje en tegen het Katho licisme. Den Briel, Vlissingen en Veere vielen in handen van de geuzen. Ook Gorkum werd ingenomen. Negentien geestelijken waaronder twee kanunniken, afkomstig uit de Middelburgse ab dij, en werkzaam aan de kerk van Monster, werden door de geu zen vermoord. In 1867 werden de martelaren van Gorkum heilig verklaard. De heilige Jacobus en de heilige Adrianus zijn de enige heiligen die Middelburg heeft voortgebracht. Nog in 1572 begon het beleg van Middelburg, dat tot begin 157^ duur de. Tijdens het beleg stierven minstens 1500 personen, waar onder de bisschop en elf Norbertijnen. Op 18 februari 157^ werd Middelburg overgegeven. Alle kloosterlingen mochten de stad verlaten en alleen hun eigen kleren meenemen. Via Ter- neuzen kwamen de kanunniken van de abdij in Antwerpen. Niet alleen hun kleren, maar ook minstens vijftig oorkonden en elf rekeningen van het dijkgraafschap van de Vijf Ambachten namen ze echter mee. De prins van Oranje trok in een gedeelte van de abdijgebouwen. De zestien verdreven kanunniken werden verspreid over acht Norbertijner abdijen in de Zuidelijke Nederlanden. De paar Brabantse bezittingen moesten dienen voor het onderhoud. De Zeeuwse en Hollandse bezittingen werden verbeurd ver klaard. Op grond van de Pacificatie van Gent konden de gees telijken de Staten van Zeeland verzoeken om een financiële bijdrage in het levensonderhoud, afkomstig uit die verbeurd

de Wete | 1973 | | pagina 26