- 7 - verklaarde goederen. Een aantal kanunniken, bv. de oud-pastoor van Scheveningenen iemand, die in 1580 schoolmeester op Dui- veland was, kregen inderdaad een ondersteuning van de Zeeuwse Staten. De naar Antwerpen gevluchte kanunniken kregen, ook na herhaaldelijk verzoek, geen cent. In 1620 verzocht Mattheus van Iersel, afkomstig uit de Middelburgse abdij, aan prins Maurits om teruggave van een altaarkleed. Deze Mattheus van Iersel was in abt van de St. Michiels-abdij van Antwerpen geworden. Toen hij op 15 juli 1629 stierf was met hem de Middelburgse abdij uitgestorven. De abdijgebouwen. Het oudste gedeelte van de abdijgebouwen, omstreeks 1150 gebouwd, was de zaal, die thans dienst doet als kantoor van de Rijkspolitie. In die tijd echter was het de refter of eetzaal. De oudste kapel stond op het noord-westelijk gedeelte van de huidige Koorkerk. Omstreeks 1300 waren de gebouwen rond het Muntplein gebouwd, met de kapittelzaal op de plaats van de huidige studiezaal van de Zeeuwse Provinciale Bibliotheek. De huidige Balanspoort en een gedeelte van de Nieuwe Kerk waren vóór 1300 aanwezig. In de eerste helft van de vijftiende eeuw werd de abdij toren of "Lange Jan" gebouwd. In de tweede helft van dezelfde eeuw werd de Nieuwe Kerk uitgebreid. In 1^-92 werd de abdij geteisterd door een felle brand, waarbij o.a. de boekerij in vlammen op ging. Pas in 1562 kreeg het abdijplein zijn huidige vorm, door toedoen van de bouwlus- tige bisschop Nicolaus de Castro. De huidige ambtswoning van de Commissaris van de koningin werd gebouwd als nieuw logement van de graven van Zeeland. Bij opgravingen in 1961 werden daar onder midden 1*te eeuws bouwresten ook bewoningssporen uit de Karolingische tijd gevonden. Het Zeeuws Museum is thans gehuisvest in ruimten, die moge lijk gediend hebben als kanunnikenwoningen en de Provinciale Griffie in de bakkerij van de abdijHet gedeelte van de Provinciale Griffie aan de St. Pieterstraat en het Rijks archief zijn na de oorlog gebouwd op terrein, waar vroeger particuliere woonhuizen stonden. Door hun aangepaste bouwstijl echter, horen deze gebouwen thans ook bij het abdij-complex. Na 157^ trokken het provinciaal bestuur en het bestuur van de Polder Walcheren in de abdijgebouwen. Dit is niet zo vreemd als U bedenkt, dat de abt voordien deel uitmaakte van beide besturen. Het archief van beide besturen berustte onder de abt

de Wete | 1973 | | pagina 27