DRSA.P. DE KLERK OVER NEDERZETTING-SVORMEN De bijeenkomst op donderdagavond 26 april jl was de eerste die we in Koudekerke hielden en ook de eerste waarbij de voorzitter ontbrak daar hij elders aanwezig moest zijn. Toen onze tweede voorzitter mr„ M.A. ler- woert, de bijeenkomst in Hotel Walcheren opende, kon hij ruim 60 belangstellenden begroeten. Mr. Terwoert zei de inleiding van drs. He Klerk van groot belang te achten voor onze kring en sprak de wens uit dat zij, die lei ding hebben te geven bij reconstructies van dorpen ed ook kennis zullen krijgen van dit onderwerp en er reke ning mee zullen houden. Drs. A.P. de Klerk (oud-Middelburger) uit Amstel veen, historisch-geograaf van het Geografisch Instituut der Vrije Universiteit te Amsterdam, hield daarna zijn lezing over het onderwerp; "Dorpsvormen op Walcheren, een hoofdstuk uit de bewoningsgeschiedenis van zuidwest Nederland. "Men spant zich tegenwoordig te weinig in om de bevol king bewust te maken van de waarde van het landschap. We moeten die kennis verdiepen"aldus .de inleider. Hij zei slechts een onderdeel van het landschap te willen bespreken nl het horizontale aspect; de plattegrond van de nederzetting zoals die historisch is gegroeid. Het Zeeuwse en'Zuidhollandse eilandengebied heeft enige boeiende aspecten; men vindt er op een beperkte opper vlakte gebeel verschillende gedifferentieerde nederzet- tingsvormen vlak bij elkaar; het gebied ligt tussen Hoqland en Vlaanderen die het beide hebben beïnvloed; en dit gebied is'ïot voor kort zeer stabiel geweest. De vraag rijst waarom een dorp een bepaalde vorm heeft en een ander dorp er dichtbij weer een geheel an dere opzet te zien geeft. Drs. De Klerk ging in zijn lezing in op vier punten die op dit onderwerp betrek king hebben; 1e. het oorspronkelijke landschap dat men aantrof ten tijde van de eerste occupatie; 2e. een globaal overzicht van de bewoningsgeschiedenis; 3e. een aantal elementen van de nederzettingen die ons vertrouwd zijn;

de Wete | 1973 | | pagina 3