- 4 4e. de verschillende typen van nederzettingen. "Men stelt het wel voor, en ook in schoolboekjes is deze theorie nog wel te vinden, dat het gebied hier is opgebouwd uit allerlei kleine onderdelen (eilandjes) die pas later aan elkaar gedijkt zijn," vertelde de inleider. Hij stelde echter dat we moeten denken aan een omkering van het relief. We moeten ons indenken een gebied met strandwallen (duinen) en daarachter een ondoordringbaar moeras. Daarna kwamen een aantal over stromingsfasen. Het eindresultaat was. dat, wat eerst een ingesneden kreek was, later een hoger gelegen kreekrug werd. Die ruggen doorsnijden de poelgrond welke een andere structuur heeft. Het is dus, volgens de inleider, omgekeerd gegaan tav wat men vroeger ver onderstelde. Buiten deze oudland-gebieden ontstonden later de polders als nieuwland- gebieden. Eerst woonde men op hooggelegen punten; later ging men ook wonen in de, aanvankelijk onveilige, lager gele gen gebieden. Die uitbreiding vond plaats op Y/alcheren in de 9e en 10e eeuw na Ghr. Op Zuid-Beveland volgde dat later. De bewoning concentreerde zich eerst op d.e hogere, zavelachtige ruggen in het landschap. De 2e fa se begon na 1000 na Chr. Toen ging men de woonplaatsen ophogen als reactie op de stormvloeden (met name de vloed van 1014). Die heuvels 1 a 2 meter hoog) kwamen in de 11e en 12e eeuw waarna parochies werden gevormd en kerken gebouwd in de oudland-gebieden. In de 12e eeuw begon men met het bedijken. Sommige elementen van de nederzetting zijn speci fiek voor Zeeland zoals de ringgracht (Dreischor, Wis- sekerke op Z-B)het wed (kom water in het dorp, bv in s-Heer Abtskerke) en de vliedbergen. Andere elementen vindt-men oa ook in het noorden van het land. Enige elementen zijns a._De kerk (met kerkhof). Dit is meestal het oudste dëil-van~3ë"nedërzëttlng en tevens het hoogste punt. De kerk was veelal het eerste stenen gebouw en zij stond in het centrum. In Westkapelle is de kerk her bouwd aan de oostkant van het dorp toen de vorige kerk moest worden afgebroken. De kerk van Hoogelande, die we nog hebben gekend als bouwvalwas ook vroeger centrum

de Wete | 1973 | | pagina 4