- 9 - EXCURSIE,HAAR "LQVERENDALE" Met ruim 60 deelnemers brachten we op donderdaga vond 21 juni een bezoek aan de boerderij-bakkerij "Ter Linde" të Serooskerke. Deze Cultuurmaatschappij "Love- rêndale" kweekt o.m. granen en veldvruchten met een mi nimaal gebruik van kunstmeststoffen en zo weinig moge lijk chemische bestrijdingsmiddelen. Men gebruikt over wegend organische mest. Veel wiedarbeid wordt nog met de hand en waar mogelijk met eenvoudige machines gedaan. Door een zorgvuldig en veel kennis vragend beheer slaagt men er* in toch redelijke bedrijfsresultaten te behalen, gesteund door bijzondere contractuele afzetprijzen met afnemers, die bereid zijn voor de producten van deze bi- ologisch-dynamische werkwijze in de landbouw, betere prijzen te betalen. Zelfs aardappelen worden niet bespo ten -tegen de aardappelziekte, mits een bepaald ras wordt, gepootzoals de Irene. De cultuurmaatschappij "Loverendale" exploiteert een drietal boerderijen met een 125 ha aan bedrijfs- grond. "Ter Linde" is 55 ha groot. Er werden zeer grote kavels ingezaaid met één product; wintertarwe 12 ha op één blok, vlas 5,2 ha, met een onderteelt van stikstof in de grond brengende klaver. Door teelt van vlinderbloe mig gewas, o.a. erwten en klaver, brengt men langs na tuurlijke weg stikstof in de grond. Door de minder goede afzetmogelijkheden van erwten en capucijners wordt echter deze methode wel sterk beperkt tegenwoordig. Men slaagt er bij deze moeilijke gewassen toch in het behoorlijk on- kruidvrij te houden, zonder onkruidbespuiting. Er wordt een vruchtwisseling toegepast, die gericht is op 't voor af brengen en behouden van stikstof in de grond. Stalmest is onvervangbaar. Men offert al het gewon nen stroo er aan öp om met de mest van een 90-tal koeien en kalveren dierenmest öp te slaan in een speciaal ge bouwde potstal. Deze kan 30D ton stalmest bevatten, die van onschatbare waarde is voor dit bedrijf. Het graan wordt verwerkt in een eigen bakkerij- op 'het bedrijf. Het eigen geteeld graan is voor de brood- omzet niet voldoende; aankoop uit bedrijven die werken volgens dé biologisch-dynamische methode,.van de overige bedrijven die in Nederland zo werken, vindt plaats, ter-

de Wete | 1973 | | pagina 9