- 10 De prentjes zijn pretentieloze, kinderlijke uitbeeldingen van Bijbelse voorstellingen, meestal uit het Oude Testa ments De Zondeval, met een dikke slang, die zich rond de Boom der Kennis kronkelt, Jonas in de Walvis, waarbij de "grote vis" er uit ziet als een dik speenvarken met een versiering van zwarte streepjesetc De onderschriften, waarvan hij zijn werk voorzag, waren vaak in zeer verkorte vorm gesteld, ook knipte hij dikwijls de woorden aan elkaar. Het Paradijs werd op deze manier aangeduid; P.ED of; deeerstezondej Koning Nebukadnezar die zeer huiselijk over de grond rondkruipt tussen rood- gevlekte koetjes heet NKNZAR. Maar hij knipte ook niet- Bijbelse voorstellingen die hij van onderschriften voor zag en zo kon "Huwelijk en liefde"door hun worden aan geduid als;'HEL! Vaak kleurde Jantje met verf zijn knipsels bij en vooral bij de vele boerderijprentendie iaij maakte, is dit te zien. Want hij verkocht niet altijd uit voorraad; op bestelling maakte hij grote werkstukken in knip- en verf techniek. Was de opdracht een 'boerderijprentdan ging Jantje mees tal bij de boer in de kost, zo lang hij er mee bezig was. Hij bestudeerde dan eerst terdege de kenmerken van woon huis, schuren, hun onderlinge, ligging en de ligging van moestuin, boomgaard, weilanden, akkers, sloten en andere aanwezige zaken. En in een wonderlinge mengeling van profestie, vogelvlucht en perspectief beeldde hij uiterst zorgvuldig de boerderij uit. Met verf werd alles bijge kleurd en verlevendigd; op de akkers werd gezaaid, ge ploegd, geoogst; er werd gemolken en het pluimvee werd gevoerd. Soms gingen de boeren uit rijden in sjees of kap- wagen, de hond sprong ernaast, de koeien keken het gerij na, Ook knipte Jantje op bestelling zegewensbrievenwaarin een groot hart werd uitgespaard, waarop het gedicht of de wens kon worden geschreven. Boven het hart bevindt zich meestal een opengewerkte kroon, door bazuinengeltjes aan kettingen opgehouden. Naast het hart bloemslingers, er boven altijd Fortuna, soms vergezeld van een hoorn des overvloeds, waarin reuzenkorenaren en bloemen. Sommige van zijn werkstukken bezitten respectabele afme-

de Wete | 1973 | | pagina 10