0 0 0 0 - 11 - metingen en ze zijn dan dikwijls uit kleinere stukken samengestelde Dit kon ook niet anders, want van een reizende Knipper kan men niet verwachten, dat hij gro te vellen of rollen papier meezeult. Bovendien is op sommige prenten duidelijk snijwerk te zien, met kleine, heitelvormige mesjes gestoken. Daarvoor is een snij plank nodig geweest, die Jantje onmogelijk op zijn voet tochten meegenomen kan hebben, maar de kleine delen zijn knap en onopvallend samengevoegd tot de grote prenten, die de trots zijn van hun bezitters. Ook zijn uit dubbelgevouwen papier geknipte prentjes (dus symetrisch) van Jantje's hand bewaard gebleven, vaak uitbeeldingen van boompjes, koetjes, soms man netjes of engeltjes. Ze zijn slechts heel summier bij gekleurd. Nooit echter heeft Jantje, voor zover bekend,.in rnenig- voud geknipt, dus door meerdere papiertjes op elkaar te leggen, zoals de Chinezen en Mexicanen doen. Steeds zijn er de kleine afwijkingen, die duiden op het "unieke:i van het knip- en snijwerk. Onder ons zijn er misschien, die zelf een knipsel van Jantje-in hun bezit hebben, in hun bijbel, of ingelegd aan de muur.. Ikzelf behoor niet tot de gelukkigen. In het museum "de Schotse Huizen" te Veere hangt een heel mooie prent, door Jantje vervaardigd. Hat is de landing van de Engelsen in 1809 bij Veere, door Jantje voorzien van het onderschrifts"Delandegevandehengelschein 1809 "tot Veere". De grootste verzameling van zijn werk is echter 'aanwezig in het prentenkabinet van het Nederlands.Openluchtmuseum te Arnhem, waar de knipselsvan onze bekende onbekende Walcherse Jantje de Knipper tot, naar we hopen in lengte van dagen te zien zullen zijn. LITERATUUR; J.R.W. Sinninghe Over Volkskunst. Hil Bottema s Jantje de Prenten- knipper.

de Wete | 1973 | | pagina 11