- 14 bordjes Simpelhuisstraatherinneren nog aan de straat waaraan eens een simpelhuis stond, de exacte plaats zal spoedig onbekend zijn. Ik blij dat 'k nog zo'n goeie' ouwe dia heb! WPvdH. NEHALENNIA de leidsvrouwe Onder deze titel komt van de hand van C.A. KAL- MEIJER in WESTERHEEM van juni 1973? no. 3 een zeer uit gebreid artikel voor. Hij schrijft als inleiding; "Sedert Nehalennia in 1647 op het strand bij Domburg werd ontdekt, hebben velen zich het hoofd gebroken over de vraag, wie deze godin toch wel zou kunnen zijn. Dat de afbeeldingen een heidense godin voorstelden, werd reeds aanstonds, op een enkele uitzondering na, aangenomen. Die ene uitzondering was de opinie van een Middelburgsè briefschrijver van een brief aan de Gazet van Brugge* Volgens .an Boxhorn maakte die briefschrijver melding van "op het Zeestranüt van Walcheren gevonden óude Beelden van de H.Maeght Maria, doch dat de Predicanten daer van kondtschap krijgende, de selve hadden doen vernietigen ofte ver- do nckeren" Aangezien in geen van de toen bekende mythologiè'n ene godin Nehalennia een rol speelde, trachtte een aantal van degenen, die in een heidense godin geloofden, Ne halennia, o.a. met behulp van haar attributen te iden tificeren met een van de whl bekende godinnen. Anderen probeerden door middel van het verklaren van haar naam voor de godin Nehalennia een plaats in de een of andere godenwereld te bemachtigen. Vooral bij die naamsverkla ring bewandelde men vaak de wonderlijkste wegen; het lezen van de Nehalennia-literatuur is dientengevolge een amusant tijdverdrijf. Om de lezers van Westerheem te laten meegenieten, volgen in chronologischs rangorde de conclusies van een aantal schrijvers, die zich op het glibberige "pad van de etymologie hebben begeven.

de Wete | 1973 | | pagina 14