- 21 - het initiatief van het toenmalige raadslid Harthoorn. Ook het Cellebroersstraatjedat in 1631 nog zo werd genoemd, werd herdoopt in Sitóp elhuisstraatje. Men bande toen kennelijk elke herinnering aan de vroegere kloosters uit. Merkwaardig is, dat het nóg bestaande Sebastiaanstraatje er voor 1570 reeds was op die plaats en uit de-stadsrekening van 1621 blijkt dat een huis en hofstede, genaamd "de groene bock", door de stad werd xgekocht "ende geapprcpieerd (gereed gemaakt) tot een publiecke strate, responderende teghensover het St. Sebastaensstraetken ende uiitcommende in de nenninghoeck™ strate"* 4k vermoed, dat ae publiecke strate" de tegen woordige Wijngaardstraat is geworden en dat die naam (overigens ten onrechte) is ontleend aan het daar ges gestaan hebbende comptoir van de Wijngaarders (wijnac- cijnsgaarders) Ook de "Vlaschmarktis een "nieuwe" naam. Blijkens het plattegrond;]e heette die eerst "de Kromme Weele". In 1631 is er sprake van "huis op de Vlaschmarkt op den houck van de penninckhouck"Wat thans de Kromme Weeie heet werd toen "de Weel" genoemd. Op de hoek van de Vlaschmarkt en het (later) Schuttershofstraatje stond toen een gewoon huis, dat in 1888 aan de Corpfrérie ten geschenke werd aangeboden om verbouwd te worden tot een nieuwe toegang van de loka len van het schuttershof. De gevel van dat geschonken huis is toen veranderd in de tegenwoordige toegang aan de Vlasmarkt. De twee zandstenen mannekens, die vroeger op de ingangspoort in de Beddewijkstraat hadden gestaan, waarvan de ene een wapenschild van de stad Middelburg droeg en de andere dat van de provincie Zeeland, werden in de- gevel .geplaatst. Een sociê'teit met dagelijks bezoek, zoals in St. Joris op de Balans, is St. Sebastiaen niet .geweest. Wel weet ik dat tot voor de oorlog 1940-1944 de confrérie zich enige keren per jaar verenigde tot een "Blije maal tijd" en dat het servies - in 1907 vernieuwd - wit en rood en de wapens St. Sebastiaen en van de stad daarop aangebracht, dan op tafel stond en pronkte. En altijd, zodra de klok 10 uur sloeg, stond de "deken" even op om "onder eerbiedige stilte" den Heiligen Sebastiaan te

de Wete | 1973 | | pagina 21