BEZOEK "ABDIJ VAH MIDDELBURG- Op donderdag 23 augustus j.l. bracht een dertigtal leden een bezoek aan de tentoonstelling "Abdij van Middelburg" in het Rijksarchief te Middelburg. Zoals we van hem gewend zijn, gaf de heer Van Heel op een levendige manier een zeer uitvoerige, deskundige toelichting, die uiteraard door de aanwezige leden zeer op prijs werd gesteld. De neerslag van deze toelichting ontving U reeds als losse bijlage in De Wete nr. 9. Over sehaarkunst in 't algemeen en over "Jantje de Prentenknipper in t Bijzonder. Velen van ons hebben ooit weieens een prentje- in handen gehad of gezien, waarvan dan gezegd wards "Dat heeft Jantje de Pr entenknipp er nog gemaakt". Het is dan meestal een knipsel, dat vaak in de bijbel wordt be waard en dat op een primitieve.manier de uitbeelding is van een gebeurtenis uit de Heilige Schrift. Maar wie was deze Jantje, die het knipte en wat is knipwerk? Op de lagere school al leerde ik, hoe je een reep pa pier noest, vcuwe' en dan daaruit een poppetje knippen. Wanneer je nu maar zorgde, dat de handjes aan.de vouw kwamen, kreeg je bij het uitvouwen, o wonder!, een hele rij poppetjes, die elkaar een hand gaven. Ook hei knippen van "kleedjes", waarbij een stuk papier meermalen gevouwen wordt, waarna?dan, al naar de fan tasie-van de knipper, stukjes werden weggeknipt, mag als algemeen bekend worden beschouwd. Maar wanneer deze twee voorbeelden als een soort "spelen" kunnen worden beschouwd, vroeger was het papie knippen een ware kunst, die door volwassenen met ernst werd beoegend. Waarschijnlijk is de techniek uit het nabije Oosten hier heen gekomen. In Perzie' werden nl. al in del^e eeuw knipsels gebruikt om de miniaturen der handschriften te verfraaien^ dit ïferd door anderen overgenomen en de knipkunst verbreidde zich aldus tot in onze streken.

de Wete | 1973 | | pagina 6