voordien ook individuele verzamelaars, die prachtige collecties hadden aangelegd. In Middelburg is de Provinciale Bibliotheek in het bezit van een mooie verzameling van Zeeuwse kaarten. De inleider wees ook op de mogelijkheid bepaalde rubrieken te verzamelen. Hij noemde onder meer actualiteiten (het t. v. -journaal van toen); er werd ook oppositie gevoerd via de prentbriefkaart, de verandering in het socia le gedragspatroon, kunst (kunstenaars tekenden kaarten en zo werd de kunst toe gankelijk voor de gehele samenleving), kaarten met afbeeldingen van de oorlog, (vooral tijdens de Boerenoorlog in Zuid-Afrika werden veel kaarten met oorlogsta ferelen gemaakt), curiosa (er werden kaarten gemaakt als collage, van andere ma terialen), portretten, reclame, folklore en ambachtelijk werk, typografische kaar ten. Van al die soorten zijn er onvoorstelbare aantallen gedrukt en er zijn nog veel kaarten voorhanden uit die tijd. Sommige exemplaren kosten echter wel veel geld. Tijdens en na de lezing werden een groot aantal dia's vertoond, die ons lid Speckens had gemaakt van kaarten uit de verzameling van de inleider, waarbij deze een toe lichting gaf. De eersten waren een afbeelding van een vouwbrief en een briefkaart van 9 december 1871. Verder waren er afbeeldingen van (min of meer fraai) inge kleurde kaarten. Het bleek dat toen reeds schuchtere pogingen werden gedaan om de sex op de kaarten te brengen. Ook konden we de vooruitgang zien in de kleuren druk, waarmede Duitsland voorop ging. Na de lezing vertelde de heer J. S. Hoek dat hij in Middelburg in het archief kaarten heeft aangetroffen waarop aan de voorzijde een gedeelte wit was gelaten. Men heeft hem verteld dat dit was gedaan om gefotografeerde militaire objecten onzichtbaar te maken. Mr. Terwoert achtte dit niet onmogelijk. De heer Hoek zei ook dat hij als jongen in de drukkerij van zijn vader het tekenen op de "steen" heeft gezien. Men deed dit met behulp van een spiegel. Ook zag hij het drukken van kaarten. De voorzitter noemde het een bijzonder mooie avond en er was, volgens hem, door allen "met open mond" geluisterd. Hij typeerde de inleider als iemand die 'bezeten' is van prentbriefkaarten en dat hebben we kunnen merken. De aanwezigen onderstreepten de woorden van de voorzitter met een hartelijk applaus voor de inleider. C. den Otter. DE WESTKAPPELSE ZEEDIJK De dijk, nog steeds de trots van alle WestkappelaarsIn naam en faam tot in de wij de omtrek bekend. Iets te ontsluiten over het verleden en heden van deze dijk is de bedoeling van dit schrijven. Dit trotse amechtige kunstwerk, dat door de immer opdringende zee de staat van volwassenheid nog nooit heeft bereikt, verkeert heden ten dage opnieuw in een acuut stadium. Grootse plannen, critisch gadegeslagen door Gemeente en Provincie, lig gen bij Rijkswaterstaat te wachten op uitvoering. Wellicht nooit tevoren zal de dijk zo een gigantische en kostbare verandering ondergaan als in de eerst volgende ja ren staat te gebeuren. Door de stormvloed van 1 februari 1953 kwam de feilbaarheid van de kustwering in het gehele Deltagebied zeer duidelijk naar voren. Ook de zware Westkappelse zeedijk bleek niet te voldoen aan de steeds grotere druk van de Noordzee. Naar verwacht mag worden, zal aan verhoging (5 m. en verbreding van de dijk grote priori teit worden verleend. 5

de Wete | 1974 | | pagina 7