o. a. blijken door het veelvuldig uitsteken van de vlag. De kerk was gebouwd in streng gothische stijl. Het hoofdaltaar met de beide zijaltaren waren uitge voerd in een renaissance gothiek. Ontwerper en uitvoerder was de architect beeldhouwer P. J. H. Cuypers uit Roermond (1827-1921). O. a. ook bouwer van Rijksmuseum, Centraal Station te Amsterdam, vele R.K. kerken. De kerk was voorzien van een toren en luiklok. Op de verjaardag van pastoor J.Bots, zondag 11 augustus I860, luidde de klok weer na ruim 250 jaar. De parochie telde in die tijd ongeveer 2000 zielen. Een verdere groei volgde tengevolge van o. a. de vestiging van de Koninklijke Stoomvaart Mij. "Zeeland", de Koninklijke Mij. "De Schelde". Grote werken werden hier uitgevoerd zoals de aanleg van spoorwegen en het kanaal door Walcheren. Van groot belang was vooral het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, waarvan de mensen practisch allen katholiek waren. HET KATHOLIEKE ONDERWIJS 24 Januari 1869 werd een buitengewone vergadering gehouden door het R.K. Kerkbestuur naar aanleiding van het uitvaardigen van het amandement van de gezamenlijke bisschoppen van Nederland over het onderwijs. Pastoor H.Schluter (1863-1870) geeft te kennen dat het hoogstwenselijk is als Christelijke vorming van de R.K. jongens in deze parochie een doelmatig inge richte school tot stand te brengen. Het huidige schooltje o.l.v. de heer Goe- mans voldeed niet geheel aan zijn doel. Contact werd gezocht met de Belgische autoriteiten. Van de Belgische regering werd een jaarlijkse subsidie in het vooruitzicht gesteld. Ook werd de financi'éle positie een stuk verlicht door de vele goede gaven van de parochianen en vooral een grote gift van f 500, -. van de fa. Arntz en Co. aannemers van enige spoorwegwerken, was zeer welkom. De school werd ingericht in een pand aan de Walstraat 104, gehuurd van de heer Wibaut voor f 260, -. per jaar. Deze bleef in gebruik tot 1904, waarna een nieuwe school werd gebouwd aan de Glacisstraat 111. Een belangrijk onderdeel van de R.K. parochie was de wezenzorg. Waren de R.K. wezen eerst onder de hoede van de gemeente, in 1813 werd de parochie toegestaan haar weeskinderen afzonderlijk te verplegen. Hiervoor ontving zij een jaarlijkse subsidie van f65,-., later f 70, -. per hoofd. De R.K. wezen waren waren gehuisvest in een huis in de Lange Noordstraat. Later werden ze onder gebracht in een huis aan het Droogdok no. 12. Dit werd in 1857 ingericht voor noodkerk in verband met de verbouwing, van de St. Jacobuskerk. De weeskinde ren gingen naar een pand in de Walstraat no. 10. In 1872 volgde de zelfstan digheid door het intrekken van de gemeentelijke subsidie. EEN R.K. ZIEKENHUIS 15 November 1875 werd een overeenkomst gesloten met de Congregatie der Franciscanessen van Salzkotten (Duitsland). 23 November d. a. v. kwamen reeds de eerste vier zusters; de moeder-overste M. Liduina, en de zusters M.Rosi- na, M. Lamberta en M. Ferdinanda. In 1883 verhuisden de weeskinderen naar Hendrikstraat 12 hoek Palingstraat. In 1890 verhuisden zij weer naar Glacis straat 161. In 1894 werd op verzoek van de dokter een kindje in het weeshuis opgenomen dat een dringende operatie moest ondergaan. Spoedig kwamen er meer aanvragen. De eerste stappen in de ziekenverpleging werden genomen. De parochie Vlissingen stichtte een eigen Rooms-Katholiek ziekenhuis St. Jo seph. Ondertussen was de parochie steeds verder gegroeid. Des zondags wer den 4 H. missen gelezen. De kerk vertoonde vele gebreken die zeer veel geld kostten. Van vergroting der kerk zag men daarom af en dacht men aan de bouw van een nieuwe kerk op de plaats van de gedempte kaai. (Waar nu het postkan toor staat). Besprekingen met de wethouder van Openbare Werken, J. G. van Niftrik jr. hadden echter tot gevolg dat men grond zou aankopen in een bestaand uitbreidingsplan ten noorden van het Betje Wolfplein-Aagje Dekenstraat. 15

de Wete | 1975 | | pagina 17