om daarop een kerk te bouwen. DE O. L.VROUWEKERK Deze taak was weggelegd voor de nieuwe pastoor, hier in 1909 benoemd. Het was P. G. W. J. van der Aa. (1909-1934). Het eerste plan was een nieuwe kerk te bouwen aan de Scheldestraat. (Tussen Bouwen Ewoutstraat en Verkuijl Quakkelaarstraat). Op het laatste ogenblik werden de plannen veranderd. Wethouder J. G. van Niftrik jr. had op een reis door Engeland een nieuwe kerk bezocht, die gebouwd was in een park. Zoiets zou ook gepland moeten kunnen worden in Vlissingen. Een stuk grond werd gekocht aan de Singel. Het archi tectenbureau A. J. Margry uit Rotterdam maakte de plannen voor de bouw. 30 November 1910 ging de eerste paal de grond in. De financiën werden ver licht door de schenking van een weldoener. Later zou blijken dat dit pastoor J. J. Vernieuwe was geweest, een vroegere inwoner van Vlissingen, geboren te Blankenberghe(België) op 12 mei 1840. 25 Maart 1911 volgde de plechtige eerste steenlegging door de Hoogeerwaarde heer J.Baede, deken van Middelburg. Op 24 december 1911 werd de O. L. Vrouwekerk in gebruik genomen. De plechtige consecratie vond plaats op 2 juni 1913 door bis schop MgrA. J. Callier van Haarlem. Deze was een Vlis - singer van geboorte. (Nieuwstraat G 27). De bouw was opgedragen aan Gebr.Dessing te Gouda. De kosten bedroegen totaal f 1 16. 143, 43 (Bouwkosten inventaris pastorie). De eerste kapelaan aan deze bijkerk was de weleerwaarde heer J. Moerel (1912-1916). Vervol gens P.Kemper (1916-1918), P.Verwer (1919-1922), E.Derksen (1922-1927) en P. van Diepen (1927-1936). Een ander belangrijk werk was de bouw van een voor die tijd zeer modern zie kenhuis. Naast het Weeshuis aan de Van Dishoeckstraat. 7 Januari 1913 was de officiële ingebruikname. Het onderwijs floreerde. In de parochie waren rond deze tijd twee jongens- en een meisjesschool. Tevens een RKschool voor M. UL. O. Naast het vele parochiewerk kreeg pastoor Van der Aa ook nog het werk van het dekenaat. In 1921 werd hij benoemd tot deken van Middelburg, waarbij hij pastoor te Vlissingen bleef. In 1934 moest hij om gezondheidsredenen ontslag vragen. De bis schop van Haarlem, MgrJ. DJAengenent, verleende hem op de meest eervolle wijze dit verslag op 1 september 1934. PASTOOR J.B.M. TIMP Zijn opvolger als pastoor van Vlissingen was J.B.M. Timp. Al gauw bleek dat hij met grote plannen naar Vlissingen was gekomen. Het was de bedoeling de O. L. Vrouwekerk te vergroten en binnen afzienbare tijd te bestemmen als parochiekerk. Door de grote uitbreiding van de stad naar het noorden was de Singel zo ongeveer het centrum van de stad geworden. In mei 1936 werd de pastorie overgeplaatst van de Wilhelminastraat naar de Singel. In feite was de O. L. Vrouwekerk nu parochiekerk geworden. In de St. Jacobuskerk werd zondags nog een H. Mis gelezen. De sluiting volgde in 1938, na de uitbreiding van de O. L. Vrouwekerk. In 1939 werd de St. Jacobuskerk verkocht en afgebroken. De inventaris werd ten dele overgebracht naar de O. L. Vrouwekerk en een deel naar het kerkje dat in Souburg in die tijd werd gebouwd. De uitbreiding van de O. L. Vrouwekerk stond onder leiding van ar chitect Jvan Veisen te Haarlem. Aannemer was J. M. Bedeaux te Tilburg. De aannemingssom bedroeg f 29. 033, -. Met Kerstmis 1938 was de bouw vol tooid. De plechtige ingebruikname vond plaats op zondag 29 januari 1939 met een plechtige Hoogmis opgedragen door de pastoor J.B.M. Timp, geassisteerd door de parochiekapelaan J. M. Duns elman en W.Niekerk. Ook de oud-pastoor van Vlissingen, P.G.W. J. van der Aa was hierbij tegenwoordig. 16

de Wete | 1975 | | pagina 18