Nieuwe scholen werden gebouwd: de St. Josephschool aan de Hyacinthenlaan, de St. Paulus school en de St. Petrus school aan de Adriaan Coortelaan, een kleuter school aan de Korenbloemlaan en aan de Bakkersgang. Bestuurlijk onderging de parochie in 1956 een grote verandering. Kerkelijk Nederland werd door de in stelling van twee nieuwe bisdommen Rotterdam en Groningen, heringedeeld. Daardoor kwam Zeeland opnieuw bij het bisdom Breda. Onze bisschop werd Mgr. J.H. Baeten. Volgens de volkstelling in I960 waren er in Vlissingen 29. 357 in woners. Hiervan waren opgegeven als R.K. 5.990 inwoners, waarvan ongeveer 50% practiserend. Het parochieleven bloeide op alle gebied onderwijs, het so ciale en culturele leven voor jeugd en volwassenen. In 1965 werd na vele bespre kingen de kerk aangepast aan de nieuwe liturgie. Ook buiten werden veranderin gen op architectonisch gebied aangebracht, waardoor het meer aangepast werd aan het Stadhuisplein. Wat de liturgie zelf betreft, deze werd ingrijpend veran derd door de invoering van de moedertaal, het Nederlands. Buiten de kerk werd contact gezocht met andere Christenen. 14 December 1966 werd een contactor gaan opgericht teVlissingendoor de diverse kerken in de stad. De deelnemende kerken wilden streven naar zinvolle samenwerking en gezamenlijke activiteiten, die zijn bezieling vindt in de Bijbel als het Woord Gods. Hieraan werkten mee De Neder lands-Hervormde Kerk, de Remonstrantse Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk. De eerste interkerkelijke gebedsdienst in de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat was de start voor vele andere diensten. In december 1968 sloot het contactorgaan zich aan bij de in Nederland opgerichte Raad van Kerken. Door de uitbreiding van de stad, o. a. Paauwenburg, was het noodzakelijk gewor den in die uitbreiding een mogelijkheid te scheppen voor het vervullen van de godsdienstplichten. Al spoedig verrees aan de Troelstraweg in Paauwenburg een noodkerkje dat in juni 1966 werd ingezegend. Met ingang van 18 augustus 1966 werd de zorg van Paauwenburg toevertrouwd aan de zeereerw. heer kapelaan G. M. J. Rosenberg. Hij kreeg de zorg voor rond 600 parochianen. Speciale op dracht was de uitbouw van deze wijk tot een zelfstandige parochie. De eerste op zet, de noodkerk in de toekomst te vervangen door een definitief kerkgebouw, werd achterhaald. Zou de bouw van een permanent kerkgebouw grote problemen van financiële aard geven, de perspectieven van oecumenische aard gaven de doorslag. De gereformeerde kerk was met plannen bezig voor een kerkcentrum. Door goede samenwerking, ook met de Hervormde Kerk, werd dit mogelijk. De R.K. parochie kreeg de mogelijkheid hun vieringen in dit centrum te houden. 24 December 1972 werd een eerste plechtige Eucharistieviering gehouden in tegenwoordigheid van Mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, de deken van Middel burg, drA. Blommerde en vele autoriteiten van de andere kerken. Voor heel het complex van kerk- en wijkcentrum koos men de naam: "Open Hof". De samenwerking strekte zich ook uit tot de beide ziekenhuizen in Vlissingen. In 1971 besloot men tot het vormen van één Stichting Bethesda-St. Josephzieken- huis, met één bestuur en één directie. Achter het bestaande Bethesda zieken huis aan de Koudekerkseweg werd een nieuw gebouw gezet, waarna alle diensten van het St. Josephziekenhuis aan de Van Dishoeckstraat werden overgeplaatst. St. Josephziekenhuis, jarenlang niet weg te denken uit Vlissingen, had zijn zelf standig bestaan opgeheven. De religieuzen gingen weg of gingen verspreid in de stad wonen om van daaruit hun goede werk te verrichten in diverse instellingen. Hiermee zijn we gekomen aan het jaar 1974. Het heden. Bronvermelding Plaatsbeschrijving van Vlissingen door H. P. Winkelman. Parochiearchief R.K. pastorie te Vlissingen Memoriale R.K. Parochie Vlissingen. Archieven bisdom Haarlem en Utrecht. Archief Z.E. Paters Capucijnen te 'sHertogenbosch Gemeentearchief Vlissingen Historische flitsen door Fr. Schets. Van weeshuis tot weeshuis, door Fr. Schets. De aantekeningen werden bijeengebracht door de samensteller in verband met zijn interesse voor de R.K. Parochie te Vlissingen, "zijn parochie". 18

de Wete | 1975 | | pagina 20