BEZOEK AAN KASTEEL 'TER HOOGE' Op een grotendeels bebost landgoed met een oppervlakte van veertig hectare staat even buiten de bebouwde kom van Middelburg, terzijde van de weg naar Koudekerke het kasteel 'Ter Hooge', dat met de monumentale voorgevel met de twee zijvleugels en de twee ranke torentjes de aandacht trekt van verschei dene voorbijgangers. Velen hebben wellicht wel eens de lust gehad om dit voormalig grafelijk slot van binnen te bekijken. Door een samenloop van om standigheden was daartoe de gelegenheid voor onze leden op zaterdag 7 de cember een mogelijkheid waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het slot Ter Hooge is de laatste 25 jaar in gebruik geweest bij de stichting 'Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland' als verpleegtehuis. In de naaste toekomst zal het een pensiontehuis zijn voor een groep ouderen, bestaande uit 8 alleen staanden en 2 echtparen. In verband met de nieuwe bestemming heeft het kas teel intern een grondige restauratie ondergaan. Zo zijn er bijvoorbeeld 15 bad kamers gebouwd die zijn voorzien van modern sanitair, er is een lift inge bouwd en de vroegere droogzolder heeft de bestemming gekregen van biblio theek waar reeds een groot aantal - waaronder zeldzame - boeken aanwezig zijn. De Rotterdamse familie Velders heeft dit luisterrijke slot voor een kwart eeuw in pacht gekregen van de eigenaresse, de 'Lynden-Ter Hooge-Stichting' waarvan het bestuur wordt gevormd door Schout bij nacht graaf R. W. van Lyn- den, baron A. J. H. van Lynden en baron mr. G. T. A. van Lynden. Het kasteel is van binnen hersteld en teruggebracht in de oorspronkelijke 18e eeuwse Franse stijl, waarin het in 1755 voor baron Van Borssele werd ge bouwd nadat deze het omstreeks 1300 gebouwde aanvankelijke kasteel 'Van den Hooge' had laten slopen. Tussen het tijdstip waarop deze omvangrijke renovatie werd beëindigd en het inrichten voor de nieuwe bewoners kreeg onze kring de gelegenheid het kas teel te bezichtigen. Bij de inrichting van het slot voor de nieuwe bewoners zal ook gebruik worden gemaakt van meubilair en andere voorwerpen die al in het gebouw aanwezig waren. De wijze waarop men in het bezit daarvan is ge komen, lijkt een sprookje. De nu overleden graaf R. W.van Lynden heeft na melijk 25 jaar geleden toen hij het kasteel verliet, de overtollige meubelen laten opslaan op een zolder van de rechtervleugel en die zolder laten dicht- metselen. De latere erfgenamen wisten wel, dat daar veel opgeborgen was, maar waren onkundig van wat er aanwezig was. Bij het begin van de restaura tie is die zolder opengebroken en toen kwamen verrassend schitterende voor werpen te voorschijn, waarbij antieke klokken, grote Chinese vazen, spiegels, veel in opdracht vervaardigde etsen, prenten, zee- en stafkaarten en een ar chief betrekking hebbende op de correspondentie van de familie Van Lynden met Koning Willem III. De familie Van Lynden heeft het grootste deel van de gevonden inboedel mee genomen maar een ander deel, ter beschikking gelaten van de stichting voor de periode dat het kasteel in gebruik is bij Velders b. v. Deze hoeveelheid antiek was echter onbetekenend bij het grote aantal antieke voorwerpen dat wij bij ons bezoek in het kasteel aantroffen. In de week daar voor waren zes verhuiswagens vol door een internationaal bekende antiquair in het kasteel gebracht en daar uitgestald. Dit in verband met de 'open dagen' op 13, 14 en 15 december waar de gelegenheid werd geboden dit antiek te ko pen. Zelfs voor een leek was te zien dat het hier bijeengebrachte antiek een kapitaal vertegenwoordigde en we beschouwden het dan ook als een bijzondere gunst van kasteelheer Velders dat we dit alles mochten bezichtigen en vrij rondlopen. De liefhebbers onder de ongeveer tachtig bezoekers konden dan ook hun hart ophalen aan het bezichtigen van deze enorme hoeveelheid waardevol antiek. Helaas kwam daardoor het bezichtigen van het kasteel wat op de ach tergrond. En toch, het kasteel is het bezichtigen ten volle waard. De fraaie vertrekken zijn zoveel mogelijk in de oude staat teruggebracht en zullen op 19

de Wete | 1975 | | pagina 21