overstekende - zwemmer te dienen, bij de eerste Scheldewedstrijden, toen de organisatie van die internationale zwemwedstrijd nog in de kinderschoenen stond, hadden ze in geen geval gemist kunnen worden. Iedere Vlissingse jongen kende Toon Tabak (blz. 49), de operateur van de Alham- brabioscoop, al was het alleen maar door de wijze waarop hij, voor de aanvang van de voorstelling, orde wist te handhaven als woensdagsmiddags "Tom Mix" werd gedraaid. Op blz. 45 de militaire politie. Je ziét de lange, met een grote snor uitgedos te sergeant Lute weer rijden op zijn hoge dienstfiets met gezondheidszadel. Aan sommige teksten bij de fotofs is te merken dat de samensteller in tijdnood verkeerde. Maar dat is bepaald niet het geval bij de grote groepsfoto van 300 Schelde-medewerkersHet moet een enorm karwei geweest zijn om zoveel namen te achterhalen. De mooie foto van Thea Vorder Hake mocht inderdaad niet in dit boekje ontbre ken; de foto heeft zó lang in de vitrine op de hoek van de Walstraat/Vrouwen- straat gehangen, dat niemand er eigenlijk ooit naar keek. Maar het zou een ge mis geweest zijn als de foto er niet had gehangen. Thea hoorde gewoon bij Vlis- singen, zoals ze nu ook in dit boek thuishoort. En dan tenslotte de mooie groepsfoto van de bemanning van een der "Zeeland"- boten, onder "commandant" Ree. De "Zeeland" was de enige maatschappij van de Nederlandse koopvaardij waar de gezagvoerder met "commandant" werd aangesproken; overal elders was - en is - zijn titel "kapitein". Het zou interessant zijn om eens na te gaan hoe dat uitzonderlijke gebruik bij de My. "Zeeland" ontstaan is. Misschien weet een van de leden van de Kring hier meer over te vertellen. Het boek geeft een rijke schakering van beelden uit de Vlissingse samenleving in de periode 1910-1940, waarbij de samensteller blijk heeft gegeven van grote plaatselijke kennis en gevoel voor plaatselijke verhoudingen. Met niet aflatende ijver en grote speurzin heeft hij veel weten op te diepen van wat anders verloren had dreigen te gaan en dat nu, in het fotoboek "Kent U ze nog. de Vlissingersvoor het nageslacht bewaard zal blijven. Het is ons bekend, dat de samensteller nog meer materiaal onder zijn berus- ting heeft en we kunnen slechts hopen dat hij de tijd zal weten te vinden en de energie zal weten op te brengen om een tweede deeltje samen te stellen. Gezien het resultaat van dit eerste fotoboek is het alleszins de moeite waard. v. B. Nadat de tekst van De Wete nummer 1 4 al bij de drukker was, ontvingen wij nog een verslag van de excursie naar de Oostkerk te Middelburg, gemaakt door onze "vaste" correspondent de heer C.den Otter. Alhoewel er in nummer 14 al een verslag werd opgenomen, menen wij dat de bijzonderheden in het onderstaande het verantwoorden om een tweede verslag te doen opnemen. EXCURSIE NAAR DE OOSTKERK TE MIDDELBURG Ongeveer dertig leden hadden zich zaterdagmorgen 20 juli verzameld bij de Oostkerk te Middelburg voor een excursie onder leiding van dsF. S. Klooster - man, lid van onze kring. DsKloosterman begon met het geven van een uiteen zetting over de omgeving waar deze kerk is gebouwd die een eigen plaats in neemt in het stadsbeeld en in het silhouet van de stad. De kerk verrees in de tweede helft van de 17e. eeuw in een uitbreiding van de stad. In de nabijheid 3

de Wete | 1975 | | pagina 5