werden toen ook pakhuizen en koopmanshuizen gebouwd zoals nu nog is te zien. De gids wees op de monumentale ingang van dit bedehuis, die wordt geflankeerd door de in verhouding kleine zijpoorten en ramen met een fraaie omlijsting van beeldhouwwerk. Hierbij werd ook de aandacht gevestigd op verschillende details die we, eerlijk gezegd, nimmer hadden opgemerkt bij het passeren en vluchtig bezichtigen van deze achtkante koepelkerk. "De architecten konden toen niet veel kwijt bij de bouw van kerken", zei ds. Kloosterman die opmerkte dat de voorgevel een "mengsel van stijlen" is. Hij gaf daarbij ook een verklaring van de symbolen die in de gevel zijn aangebracht. Volgens ds. Kloosterman is de Oostkerk een van de weinige kerken in ons land die binnen licht ontvangen door een koepel- licht. Er volgde daarna een rondwandeling om de kerk waarbij onze gids alle gele genheid kreeg ons opmerkzaam te maken op verschillende mooie details. Voor we de kerk van binnen gingen bezichtigen, wandelden we nog wat rond in de naaste omgeving waarbij enkele pakhuizen onze aandacht vroegen. Een van de pakhuizen die we ook van binnen konden bekijken, maakte een wat verval len indruk. Het viel ons op dat er in deze wijk pakhuizen staan die het restau reren zeker waard zijn. Wellicht kan er dan ook een meer zinvolle bestem ming voor worden gevonden. We begaven ons daarna in de kerk waar ds. Kloosterman zijn uiteenzetting voortzette, nu over het interne van dit karakteristieke bedehuis. Hij beschreef de bouw als een "lijdensgeschiedenis van 23 jaar". De bouwkundige aspecten van de kerk kregen bij de explicatie de volle aandacht. Zo vertelde de gids over de functie van de acht pilaren die op geringe afstand van de muren geheel vrij staan en die de druk van de koepel opvangen waardoor het niet nodig was om steunberen aan de buitenzijde te bouwen die een gebouw van deze vorm er niet fraaier op maken. "Deze koepel is dus wel op de meest efficiente wijze gebouwd", aldus dsKlooster man. Hij ging daarbij ook in op de plaats van de protestantse kerkbouw in het verle den. Er zijn toen maar weinig specifiek protestantse kerkgebouwen verrezen; veelal nam men een bestaand kerkgebouw in gebruik en alleen bij stadsuitbrei ding werden nieuwe kerken gebouwd. Bovendien werden zelden koepelkerken gebouwd zodat er slechts enkele in ons land worden aangetroffen. We werden ook voorgelicht over het in de 18e eeuw gebouwde orgel. Die bouw verliep ook niet zonder strubbelingen. Het orgel is kort geleden geheel ge restaureerd. Na de uiteenzetting was er nog gelegenheid tot een klimpartij, waarbij men de omgeving en de kerk van grote hoogte kon bezichtigen. Deze morgen leerde ons weer dat er bij zo'n geleid bezoek en deskundige uit eenzetting veel mooie dingen worden opgemerkt die anders aan de aandacht ontsnappen. C. den Otter. LEZING M.P.de BRUIN PERIKELEN OVER DE HAARDRACHT IN HET VERLEDEN. Lezing M. P. de Bruin: "Perikelen over de haardracht in het verleden". Voor ongeveer veertig belangstellenden, meest dames, hield ons lid M.P.de Bruin, Hoofd Documentatiedienst Zeeuws Deltagebied, dinsdagavond 12 no vember 1974 in "De Brasserie" te Middelburg, een lezing over het onderwerp "Perikelen over de haardracht in het verleden". De heer de Bruin zei in zijn inleiding dat hij zich wilde beperken tot de periode van 1600 tot de Franse tijd en dan nog hoofdzakelijk tot de haardracht van de mannen welke in die twee eeuwen grote verschillen te zien geeft en aan meer veranderingen onderhevig was dan de haardracht der vrouwen. 4

de Wete | 1975 | | pagina 6