zouden worden bezocht. Er zou dan gesplitst moeten worden, bij een groter ledental in kleinere kringen of groepen. Maar dit zou de eenheid van Walche ren tekort gaan doen. De afstanden en het gemis van eigen, overigens heel duur persoonlijk vervoer, speelt echter wel een rol bij onze vereniging. Er is een poging gedaan tot het instellen van taxi-vervoer. Niemand reageerde de kosten waren immers p.p. te hoog Toen realiseerde men zich misschien de werkelijke prijzen, die betaald moeten worden voor eigen vervoer. Doch het gemis aan frequent vervoer op de avond beperkt wel de deelnemings- mogelijkheden, vooral voor de ouderen, die zelf niet meer rijden. Deze pro blematiek zou wel eens kunnen leiden tot meer plaatselijke Heemkundige Kringen, zoals Terneuzen en Sas van Gent al enkele jaren hebben. Sommige steden en kernen zijn er groot genoeg voor op Walcheren. Het zou te betreu ren zijn, ofschoon anderzijds de beoefening van de heemkunde veel meer men sen zou aantrekken. De samenwerking met andere gelijksoortige verenigingen in Zeeland heeft ge leid tot een onderzoek naar de kansen daarop. Voor mij is het de vraag of het deze kant uit moet. Als men weet hoeveel tijd en hoeveel kilometers nu al op Walcheren moeten worden gegeven en afgelegd om het organiseren prima te doen verlopen, dan slaat de schrik om het hart bij een Zeeuws provinciaal verband. Stelt U zich voor een vergadering in Goes of in Hulst, 60 en 120 km. per auto, f 18, - of f 36, - privé voor een afgevaardigde. Want de kas kan zoiets niet dragen, maar iemand privé eigenlijk evenmin. Dan de tijd die dit vergt. Dikwijls verloren uren of althans onvoldoend benutte werkuren. Juist bij de heemkunde en minder bij de provinciale historie, is het navorsen van het eigen heem de eerste doelstelling. Aan Walcheren heb ik genoeg, mis schien wel teveel. Zelf ga ik me steeds meer oriënteren op Vlissingen, waar onbegrensde mogelijkheden blijken te liggen, wanneer men in nauw kontakt met de oudere inwoners van de plaats van vroeger, van 1900 tot 1940, in aanraking komt. Men heeft de handen dan al vol genoeg, overdag. Ons Mededelingenblad "De Wete" wint aan informatie. Nu de afwerking door goede offsetdruk het aanzien sterk heeft verbeterd, daargelaten de tamelijk storende drukfouten, ontstaan door onvoldoende nacorrectie van de zijde van het dagelijks bestuur, komt er meer aanbod van artikelen. Fraaie artikelen wel, waarvan enkele weer aanleiding hebben gegeven tot het afzonderlijk bun delen. Er komt dan een DE WETE-extra, een "geeltje" zoals het wel genoemd wordt wegens de gele omslag. De verbeterde Wete heeft al aanleiding gegeven bij het Rijksmuseum voor Volkskunde, dat tot dusver gratis De Wete kreeg toe gezonden, om lid te worden van de Heemkundige Kring. Een soort waardering dus. Dit ontbreekt bij andere overheden. De Walcherse gemeentebesturen hebben tot heden De Wete elke drie maanden ter kennisneming ontvangen. Geen enkele reaktie ontvangen, laat staan een lidmaatschap van f 10, - per jaar. Men maakt op sommige secretarieën het bandje niet eens open Het Rijksarchief is van de aanvang af lid, de Provinciale Bibliotheek niet bijv. Daar sturen we wel een gratis exemplaar naar toe, maar een enkele openbare leeszaal kreeg dit ook en legde De Wete niet eens ter lezing (Vlissingen). Toen is De Wete maar ingehouden. In andere delen van onze provincie ontvangen de Heemkundige Kringen gemeen telijke subsidies, uit waardering en ter ondersteuning van het werk; in West- Zeeuwsch Vlaanderen bijvoorbeeld 4 cent per inwoner om er de kosten van een jaarboek mee te financieren. Op Walcheren niet. En dit terwijl de vereni gingskosten ontzaglijk stijgen. Denken we aan portokosten (f 90. - bij verzending van één circulaire), de reiskosten, de telefoonkosten (die de bestuurders beiden steeds voor eigen rekening namen), de zaalhuur, de hoge sprekerskosten, enz. Ook een contributieverhoging kan zoiets niet opvangen. Wel een groter ledental, doch ook dit mag een vruchtbare werkzaamheid niet belemmeren, en tweemaal 4

de Wete | 1975 | | pagina 10