borststukken, hangers, broches, horloges en kettingen, armbanden, ringen, haarsieraden, omslagdoekspelden, tassen en tasbeugels, odeurflesjes, peper- munt- en lodderijndoosjes, keelknopen, broek- en klepstukken, dasspelden, schoen- en kuitgespen, snuif- en lucifersdoosjes en pijprook-attributen. Alles wat hier tentoongesteld was behoort aan een particuliere verzamelaar, die anoniem wenste te blijven. Buiten ons groepje was er nog zeer veel publiek dat belangstelling toonde. Rond half tien hadden we het wel bekeken en stapten, na eerst nog ergens wat gedronken te hebben, om 22 uur op de trein naar huis. "Alle" 9 deelnemers waren het er over eens, dat het de moeite waard was geweest. Jammer dat er niet meer belangstelling van onze club was. J. Maas. HET GAAISCHIETEN OP DE WESTKAPPELSE KERMIS (door W.Gabriëlse) Nog is de kermis op Westkapelle een erg geliefd festijn, zij het ook dat in de laatste decennia wel een en ander is gewijzigd. Het is niet meer zo'n speci fiek dorpsgebeuren als voorheen. De hedendaagse mobiliteit, bromfiets, auto, en verbeterde wegen en daarbij de grotere welstand, werken een bezoek van buiten de gemeente zeer in de hand. Van het gehele eiland Walcheren komen des zaterdags, de topdag, de kermisvierders aan. Handhaving van het voor oorlogs dorps-eigene lukt niet zo goed meer. Zag men vroeger rond het middaguur hele rijen mannen en vrouwen, in dracht, al zingende over de hele breedte van de straat zich van de ene herberg naar de andere begeven, thans komt de drukte later in de middag en is het moeilijk uit de vele kermisvier- ders de Westkappelaars te herkennen. De herbergen, 60 jaar geleden nog 8 stuks, waren bij het begin van de 2de. wereldoorlog ingekrompen tot 4, die bij het bombardement van 1944, tegelijk met de meeste woningen zijn verwoest. Na de oorlog zijn alle 4 café's ("her bergen" zijn uit de tijd) in moderne stijl herrezen, nu al weer gereduceerd tot 3, waarvan 1 als hotel-restaurant voor het normale café-bezoek vrijwel is uitgeschakeld. Wel zijn er enkele bars en een paar eetgelegenheden bij geko men. De kermisexploitanten weten Westkapelle goed te vinden. Bij goed weer wordt er door hen een dikke boterham verdiend. Bij slecht weer moeten de café's en bars de drukte geheel opvangen, waartoe zij wegens geringe capaciteit niet zijn opgewassen. De opzet Om ons nu meer bij het oorspronkelijke kermisgebeuren te bepalen gaan we op de morgen van de zaterdag, die volgt op de eerste woensdag in juli, een be zoek brengen aan de zeedijk. Al van ver zal men dan regelmatig geweerschoten horen vallen en iemand de trom horen slaan. Bij het naderen van de dijk, ruikt men de scherpe kruitdamp die van het westen uit het dorp binnendringt. We komen dan aan een met palen en touwen afgeslagen terrein. Op enige afstand hadden we reeds lange palen met gaffelvormige ijzers zien staan. Twee palen met elkaar verbonden door een plank met de woorden "Het oog helder en de tromp omhoog", tekenen zich metershoog tegen de lucht af. Boven op de gaf fels ziet men 3 stukken eikenpalen en meestal een schip, soms ook een grote pop, die dan de een of andere politieke figuur voorstelt, of iemand die de 10

de Wete | 1975 | | pagina 16