ders verdeeld. 's Maandags om 4 uur in de middag komt hij met de boeken op tafel en legt verantwoording af. Verder wordt er ook nog een tamboer gekozen. Iemand neemt op zich om de tronken te leveren. Vroeger essen tronken, de laatste jaren worden ze van eiken palen gezaagd, die de dijkopzichter beschik baar stelt. Weer een ander zorgt voor het scheepje. Een enkele keer is het een grote pop, een karikatuur, zoals boven reeds is beschreven. Heeft dit alles plaatsgevonden dan sluit de nieuwgekozen kaptein de rolle, die door de café houder weer voor een jaar wordt opgeborgen. In de week die nu volgt worden de nodige voorbereidingen getroffen, w. o. ook het eigenhandig vullen van de patronen, het smelten van de kogels etc. De grote dag Zaterdagmorgen om 7 uur begint de grote dag. Dan vertrekt men in volle wapenrusting van "Het Kasteel van Batavia" naar de schietbaan. Door de kaptein worden de laatste consignes verstrekt. Doch eer het zover is begint de tamboer, meestal vergezeld van enkele wapenbroeders om 4. 30 uur zijn route, met fikse trommelslag, langs de huizen van de gaaischieters. Soms worden ze uit bed gehaald, maar meestal zijn ze present of bevinden zich reeds op de schietbaan en zijn de kaptein behulpzaam bij het richten van de pa len. Dat gebeurt om 5 uur, waarbij dan het eerste slokje wordt gedronken, want om 5 uur moet "Het Kasteel van Batavia" geopend zijn. De eerste prijs die wordt afgeschoten is de burgemeestersprijs. De burgemeester moet daar bij zelf aanwezig zijn. Na het afschieten van een prijs trekt men rond en doet alle cafè's aan. Het scheepje, of de pop wordt het laatst afgeschoten. Om 6 uur is het gaaischieten afgelopen en gaat ieder naar eigen goeddunken verder met kermisvieren. Voor vreemden lijkt het wel eens een ordeloze bende. Toch heeft de kaptein, met zijn staf, het geheel wel in de hand. Maar zij ge nieten privilege's die nu eenmaal bij dit dorpsgebeuren behoren, en die, als men er niet op is bedacht, wel eens hinderlijk kunnen zijn. Zo kon het eens gebeuren, dat na een bezoek aan een café buiten de kom van de gemeente al de gaaischieters zich toegerust hadden met een zware takkenbos, die op de schou der werd gedragen, ook toen ze de café's binnentraden. De consternatie en 't ongemak was erg groot, dat laat zich indenken. Toch deden zich geen moeilijk heden voor, want gaaischieters mogen zich veel veroorloven. Het volgend jaar werd dan door de leiding getracht dit te voorkomen, doch dan werden weer an dere grappen uitgehaald. De sabel van de kaptein Meestal komt hierbij de sabel van de kaptein erg van pas. Met het vlakke van de sabel worden dan fikse klappen uitgedeeld. Ook dit wordt genomen, want het gezag is heilig. De sabel is eigendom van de polder Walcheren en wordt in bruikleen afgestaan. Dit attribuut behoorde tot de uitrusting van de dijk- wachter die in vroeger tijden 's nachts op de dijk wacht liep en zich moest kunnen verdedigen tegen ongure elementen. Oorspronkelijk werd ook de fou- rier met een sabel uitgerust, maar schrijver dezes, die in de 30-er jaren kaptein was, trad een keer zo hardhandig op, dat de rug van de dissonant ster ker bleek te zijn dan de sabel, waardoor de sabel in tweeën brak. Sindsdien is er slechts één sabel ter beschikking. Voor de laatste oorlog, toen 's zater dags de ring nog werd gereden, brachten de gaaischieters in de voormiddag een bezoek en een prijs aan de ringrijders, hetgeen in de middag door de ring- rijders werd beantwoord. In volle draf kwamen de ringrijders te paard een tegenbezoek en een prijs brengen. De paarden werden door de gaaischieters beklommen en de ringrijders losten een vrij schot op de gaai. 's Maandagsmiddags als in "Het Kasteel van Batavia" alles verrekend en ver- 14

de Wete | 1975 | | pagina 24