Heeft Vlissingen onderaardse gangen? (De drie beren "Daar de wijze Coolenius wist dat de wereld niets is, dan een ijdele droom der dingen en dat de schatten, die te vergeefs opgehoopt worden, vergankelijk zijn, heeft hij gezegd: Alles is opschik en heeft hij de loomen grond onder de voet getreden. Hij kon in waarheid weten, dat alles opschik is, die in waarheid wist, dat de wereld niets is". Daaronder met grote letters de volgende tekst, vertaald: Monument van Johanis Lambrechti Cooleny, van huize een Vlissinger en bij zijn leven burgemeester van die stad. Onder de eerste (bestuurders) van het groote O. en W.Indie, maar eveneens onder de eerste onderzoekers van Guinea en Nova Terra, geboren Anno (15)65, gestorven Anno 16199 maart. Zijn vader, P. K. Dommis se, neemt zoals hij zelf schrijft, de extracten over in zijn "Eenige Grafschriften". Wel wordt de datum IX Marty foutief gedrukt in X Marty. C. P. I. Dommisse stelt dus het geboortejaar van J. L. Coolen op 1565 en na hem zijn vader en ook andere schrijvers die hem om de een of andere reden vermel den. F.Nagtglas daarentegen geeft als geboortejaar 1554. Als Dommisse c. s. gelijk zouden hebben, zou J. L. Coolen al op jeugdige leef tijd weduwnaar zijn geworden (daarna trouwde hij nog drie maal, en als 21 jari ge als Raad zijn gekozen en op 23 jarige leeftijd reeds schepen van de stad zijn geworden). Het eerste leek mij denkbaar, de andere niet. M. i. moest dus Dommisse abuis zijn; alleen kon moeilijk de tekst van het Graf schrift worden genegeerd Nu staat als latijnse tekst in de "Westpoort in Vlissingen" o. m. nati Anno LXV denati 1619 (in Romeinse letters, wat Dommisse vertaalt als: geboren in '65 en gestorven in 1619. Nu is het niet gebruikelijk om, wanneer het jaar in Romeinse letters wordt geschreven, de honderd en duizend-tallen weg te laten. Een onderzoek van het grafmonument zelf bracht bovendien aan het licht dat er in werkelijkheid staat nati Annos LXV, of vertaald: oud in jaren 65. Dommisse heeft dus de tekst wat slordig en daardoor onjuist vertaald en de an deren hebben zijn vertaling automatisch overgenomen. F. Nagtglas heeft gelijk. Het geboortejaar van Jan Lambrechtsen Coolen is 1554 en hij is 65 jaar geworden Sj. Joustra. De Westbeer: van Vlissingen) De naam Westbeer is niet erg bekend in Vlissingen; wel kent iedereen het to rentje bovenaan de Oprit (Coosje Buskenstraat), maar weinig mensen weten 6

de Wete | 1975 | | pagina 10