Laat het De Wete weten. (1) In het stukje over de St. Jacobskerk (R. K. Parochie te Vlissingen) staat dat de spits van de Jacobs toren in 1501 is vervangen door transen. Dit bevreemdt mij, omdat ik dacht dat de bouwstijl op een latere datering wijst en omdat op de kaart van Jacob van Deventer (ca. 1570) en op de afbeelding van de stad van Zelandia Descriptio (1548-1550) de toren nog wel een heel duidelijke spits is getekend. Een andere bouwdatum heb ik zelf echter ook nooit kunnen vinden. A.H. van Dijk, arts te Vlissingen. (2) Alkmaar, 30 maart 1975. Mijne Heren, Graag wil ik wat nader ingaan op het artikel: "Wat is de juiste naam?" van de hand van de heer J.S.Hoek in "De Wete" van juli '74, nr. 13, blz. 21 en 22. Kort samengevat stelt de auteur dat in 1690 Ds. Petrus Potter een niet met name genoemde hofstede verkrijgt en dat dit landgoed in 1725 als Thoornvliedt" wordt gekocht door Galenus Trezel. Diens zoon Galenus Trezel Bevers laat in 1754 M|t Hof Toornvliet" zetten. De historicus Huizinga verklaart "Toornvliet" als het oord waar men de "toorn vliedt", een mening gedeeld door de heer Hoek die de eenvoudige schrijfwijze ook de meest historische acht. Of de theorie van de vliedende toorn mede werd ingegeven door het feit dat een dominee het hof in zijn bezit had, wordt door de auteur niet nader aangeduid. Ik meen het uit zijn artikel wel te kunnen concluderen, daar hij Huizinga's stelling over neemt; de schrijfwijze "Thoornvliedt" mede aan slordigheid wijt; hij de zoon in 1754, zijns inziens terecht, die naam in "Toornvliet" laat veranderen en ook nog de Bijbel en Valerius aanhaalt. Laat ik vooropstellen dat ook ik het niet weet. Toch zijn er nog een tweetal feiten die mijns inziens niet onvermeld mogen blij ven omdat ze kunnen bijdragen tot een nog grotere begripsverwarring. Galenus Trezel, med. dr. en later burgemeester van Middelburg was in 1697 gehuwd met Susanna Maria de Kuijser, die in 1722 overleed, enkele jaren voor zijn aankoop van "Thoornvliedt". Deze Susanna was een dochter van Simon de Kuijser, een volle neef van Maria de Kuijser, gehuwd met Antonie Rombouts, uit welk huwelijk de advokaat Mr. Abraham Rombouts geboren werd (1667-1725). Op 23 juni 1690 gaan in de Hoogduitse Kerk te Leiden in ondertrouw: "Abraham Rombouts, j. m. van Middelburg en Lidia Toornvliet weduwe van Jacob Copper, medicine doctor tot Middelburg". Voor 1690 maakte dus deze Lidia Toornvliet als doktersvrouw al deel uit van het maatschappelijk leven van Middelburg, waarna zij deze status handhaafde door haar huwelijk met de advokaat Rombouts. Galenus Trezel moet haar gekend hebben (hij was immers ook arts) en werd door zijn huwelijk in 1697 ook in de "familiekring" van de de Kuijsers opge nomen. Lidia Toornvliet stamde uit een geslacht van meer "importantie" en "gewicht" dan deze Middelburgse notabelen. Haar broer was notaris te Leiden en diens zoon Mr. Abraham Toornvliet advokaat "voor den Hove van Holland", bekend o. a. van het proces tegen van Oldenbarnevelt. Ongetwijfeld zal Lidia geen on- 14

de Wete | 1975 | | pagina 18