vóór -huwelijk van de moeder met ene Remoens - huwde met Apollonius Veth, wiens dochter, Barbara Veth, het huis "Ter Linde" aanbracht bij haar huwelijk met Edualdus van de Perre, zoon van Paulus van de Perre en Clara Teeling. Paulus van de Perre was van 1636-1643 Raad, en van 1644-1650 secretaris en in 1651 en 1652 pensionaris van de stad. In 1653 is hij overleden. In 1702 trad Johan van de Perre in de Magistraat van Middelburg en bleef daar in, resp. als Raad en als schepen, werkzaam tot 1710. Mr. Abraham Rombouts nu trad in 1706 in de Magistraat tot 1718 en werd opgevolgd door Dr. Galenus Trezel II (van 1718-1747), afwisselend als Raad, Schepen, en Burgemeester. Trezel II. is in 1697 gehuwd met Suzanna Maria de Kuijser, die in 1722 is over leden. Daarna is hij hertrouwd met. wist ik het maar. Het stadsarchief is in 1940 geheel verbrand tijdens een Duits bombardement. Ik moet dus geheel af gaan op hetgeen in boeken over de "regentendynastie" is vermeld. Ik vond, dat: Galenus Trezel I te Middelburg is geboren, te Leiden studeerde en aldaar promoveerde 7 juli 166 1 Hij oefende tot zijn overlijden in 1688 de me dische practijk uit. Genoot ook in het burgerlijke een groot aanzien. In 1672 werd hij Schepen van Middelburg en bleef in het stadsbestuur tot 1687* Zelfs werd hij in 1686 nog Bewindhebber der O. I. Compagnie en moet dus hoofdparticipant zijn geweest. (Wist U dat een aandeel tussen 1679 en 1772 in totaal 165% rente heeft opgeleverd?) Galenus Trezel II, zijn zoon, studeerde ook te Leiden geneeskunde en promoveerde zeven jaar na de dood van zijn vader, in 1695, tot med. doctor. Hij vestigde zich ook te Middelburg en kwam spoedig tot aanzien. Hij werd dok ter in het Gasthuis en is dat gebleven tot 1727. Intussen trad hij in 1718 in de Magistraat en bleef daarin tot 1747, het einde van het stadhouderloze tijdperk. De troubelen van dat jaar deden hem zijn medische en regeerpractijk beëindigen waarna hij zich in 1754 heeft teruggetrokken op zijn buitenplaats "Toornvliet". Ver buiten het gewoel van deze boze wereld ontvluchtte hij de toorn. Mede oorzaak daarvan is wellicht ook geweest de twist die hij heeft gehad met zijn jonge collega doctor Leonard Stocke. Deze Leonard Stocke werd geboren te Veere, ging in 1729 medicijnen studeren te Utrecht, waar hij in 1733 tot doc tor promoveerde. Hij vestigde zich, intussen getrouwd, met zijn vrouw te Mid delburg. Daar werd door hem een zekere Celia Walle, een van zijn nabestaan den, behandeld voor een ziekte, door hem gediagnosteerd als een syphillis- tisch lijden en bracht daardoor haar en haar familie zeer in opspraak. Trezel II die tevens stadsdoctor was, werd daarin betrokken en bestreed Stocke in een uitvoerig geschrift. Stocke verdedigde zich daartegen eveneens uitvoerig in een in 1738 gedrukt stuk en hield voet bij stuk. Trezel II heeft gewoond aan de Rouaansekaai en later in de Giststraat te Mid delburg in het grote huis G. no. 176, genaamd "St. Jacob", dat voorzien was van een prachtige renaissance gevel. Omstreeks 1880 is het geheel verbouwd en van de tegenwoordige strakke gevel voorzien. In een van de binnenkamers vindt men nog de familiewapens. De wat vreemd aandoende voornaam "Galenus" is een verlatiniseerde oer-Zeeuwse voornaam "Gelein". Concluderend meen ik dat er weinig grond voor is, Uw "Lidia!s" te betrekken op de naamgeving van "Toornvliet" en, gezien Trezels ervaringen aan het einde van zijn loopbaan, eerder moet worden gedacht aan een "vluchtplaats voor de toorn" in overeenstemming met Huizinga's gezegde. Ik hoop U in elk geval met bovenstaande van dienst te zijn geweest. Hoogachtend, J. S. Hoek. 16

de Wete | 1975 | | pagina 20