Lezing van de Heer Gabriëlse Wandeling in het Duingebied van Vaikenisse Op 24 april waren een groot aantal (74) belangstellenden in "het Kasteel van Batavia" aanwezig, om de lezing bij te wonen, die ons lid dhrGabriëlse zou houden over "het leefpatroon van Westkapelle". Na zijn publikaties in vorige Wete's waren de verwachtingen hoog gespannen en de heer Gabriëlse heeft ze niet beschaamd. Op zijn eigen charmante wijze vertelde hij ons, hoe het oude Westkapelle reilde en zeilde tijdens de dagen van grote armoede, toen het stropen werd beoefend uit bittere noodzaak om iets op tafel te brengen en toen de dijkwerkers een storm verwelkomden, omdat dat beschadiging van de dijk en dus werk en brood op de plank betekende. Maar ook de zonniger zijden van het Westkappelse leven kwamen aan de orde: het ontstaan van de "biesmak", de bijnamen, die geenszins als scheldnamen bedoeld zijn en ook niet als zodanig worden beschouwd. (Op een vraag van een der aanwezigen moest de heer Gabriëlse onthullen dat zijn eigen biesmak is Willem de Redder) Via de bijnamen naar het gaaischieten, waarvan alleen de grote lijnen werden aangegeven, omdat de spreker in een vorige "Wete" daaraan een artikel wijdde, belandden wij bij het typisch Westkappelse zingen van liedjes uit de oude doos, zoals dat bij feestelijke gelegenheden werd en wordt beoefend. Hierbij ontpopte de Heer Gabriëlse zich behalve als spreker ook als een niet onverdienstelijk zanger Na de aspecten van het oude Westkapelle kwam het leven in en van het dorp, zoals dat na de verwoestende bombardementen van 1945 werd, aan de orde. Na een authentiek ver slag hiervan, (spreker maakte een en ander van zeer na bij mee) kwam de herbouw aan de beurt. Daar de Heer Gabriëlse in die tijd als waarnemend burgemeester fungeerde, wist hij de problemen, die deze we deropbouw op velerlei gebied met zich bracht, indringend te belichten. Ook de verandering van mentaliteit, die het gevolg was van de na-oorlogse "ontsluiting" van dit unieke dorp met zijn stugge, hardwerkende bevolking en zijn voorheen zo gesloten gemeenschap bleef niet onvermeld. Kortom: een zéér belangwekkende lezing, die door iedereen uitermate werd ge waardeerd; ook al, omdat de spreker kans zag zijn hele betoog met veel humor te doorvlechten0 Het bestuur kon deze avond zeer tevreden naar huis gaan; tenslotte leverde deze avond ook nog 9 nieuwe leden op. C.I. v.N. Daar stonden we dan, de natuurliefhebbers, op die vroege en wat frisse morgen van de 10e. mei, wachtend op de gebruikelijke laatkomers. Maar toch konden we om 6. 10 het waterwingebied Vaikenisse in, onder de zeer deskundige leiding van de heren B.J.Smulders en A. Joosse. Een groep van 34 belangstellenden, waaronder nog al wat jongeren! De zon bleef achter de wolken, waardoor het concert van de vogels misschien iets minder uitbundig leek, maar de eerste nachtegaal werd spoedig gehoord en gezien Steeds weer werd stil gehouden om een vogel te bespieden of het gezang te 2

de Wete | 1975 | | pagina 6