a) Ter Hooge bij Middelburg. Botanisch, zowel als ornithologisch van belang. Is van ouds reeds een belangrijk gebied, bestaande uit vrij hoog gemengd loofbos en een vrij uitgestrekte vijver, omzoomd door een brede rietkraag, waarin het eerste broeden van de dodaars voor Walcheren werd geconsta teerd. Voor en tijdens de inundaties was hier een vrij belangrijke kolonie aalscholvers en blauwe reigers gevestigd; b) Westhove bij Domburg. Oud kasteel, omgeven door slotgracht en hoog op gaand gemengd loofbos. Ornithologisch aantrekkelijk gebied (zangvogels); c) Fort Rammekens. Gelegen in het natuurreservaat Rammekenshoek. De mu ren met holen en spleten bieden nestgelegenheid aan diverse holenbroeders; d) De Schoone Waardin. Spuiboezem van Ritthem en Oost-Souburg, gelegen halverwege Vlissingen en Rammekens. Tijdens het winterhalfjaar soms in teressant. De betekenis neemt af door het gebruik als spuiboezem voor ri oolwater; e) De Schellach. Poldergebied tussen Middelburg en Veere. Vooral fs winters interessant als fourageer- en rustplaats van diverse soorten waterwild. Avifaunistische status We maken bij het voorkomen van de vogelsoorten onderscheid in de mate waar in de soort voorkomt. De hierna gegeven omschrijving maakt dat wel duidelijk. a) Jaarvogelregelmatige (d. i. ieder jaar als zodanig voorkomende) broedvo- gel, die als soort gedurende het gehele jaar op Walcheren voorkomt. In to taal 55 soorten. b) Zomervogelregelmatige broedvogel, die in de winter niet of slechts inci denteel op Walcheren voorkomt. In totaal 36 soorten. c) Jaargast; regelmatige, gedurende het hele jaar voorkomende vogel, die niet of slechts incidenteel op Walcheren broedt. In totaal 11 soorten. d) Wintergast regelmatig op Walcheren doortrekkende en overwinterende vo gel, die buiten zijn trektijden in de zomer niet of slechts incidenteel voor komt. In totaal 45 soorten. e) Doortrekker: regelmatig op Walcheren doortrekkende vogel, die buiten zijn trektijden in de zomer niet of slechts incidenteel voorkomt. In totaal 41 soorten. f) Onregelmatige gast: niet op Walcheren regelmatig voorkomende of broeden de vogel, die sedert 1957 méér dan vijf maal is vastgesteld, doch daar niet ieder jaar voorkomt. Totaal 15 soorten. g) Dwaalgast gast, die sedert 1957 minder dan vijf maal is vastgesteld. In to taal 52 soorten. Voor 13 soorten die wèl op Walcheren gebroed hebben (ook incidentele geval len) is de term "voormalige broedvogel" gebezigd. Het betreft: aalscholver, blauwe reiger, roerdomp, smient, waterral, kwartelkoning, kemphaan, grote stern, grote karekiet, roek en de onbevestigde broedgevallen van nachtzwaluw, hop en raaf. JAARVOGELS Bergeend Bontbekplevier Boomkruiper Boomleeuwerik Boomvalk Bosuil Dodaars Ekster F azant Graspieper Groene Specht Groenling Grote Bonte Specht Grote Lijster Heggemus Holenduif Houtduif Houtsnip Knobbelzwaan Ringmus Koolmees Roodborst Kokmeeuw Kneu Kievit Kluut Huismus Kauw Kerkuil Rietgors Merel Patrijs Putter Ransuil Pimpelmees Meerkoet 11

de Wete | 1975 | | pagina 13