Nieuwerve en Welzinge -Een stukje geschiedenis van Ritthem -Hoe men vroe ger de gronden registreerde voor het geschot. En, om 't boekje werkelijk waardevol te maken, volgt achterin, helemaal los, een grote kaart van Ritthem in driekleurendruk (schaal 1:10000) waarop u elk perceeltje grond voor de inundatie (1944) met de naam kunt terugvinden. We hadden u graag een stukje van de kaart in deze Wete willen laten zien, maar de te hoge kosten noopten ons van dit plan af te zien: we kunnen beter de kostprijs van het boekje zo laag mogelijk houden. Op de kaart staat trouwens nog veel meer ingetekend: de drie heerlijkheden, de oude bloknamen, de huidige toestand van wegen en wateren. Hoe u aan dit boekje kunt komen We hebben Dr.Ir.K.van der Meer (samen met Ir. J. Bennema dé bodemdeskun digen van Walcheren na de inundatie) bereid gevonden op 17 oktober a. s. in ft Anker te Vlissingen een lezing te houden over de bodem van Walcheren. In aan sluiting hierop zal het boekje ten doop worden gehouden en is het ter plekke verkrijgbaar. W.P.van der Heijden. Levende stenen Onder deze titel is door de Stichting Nederlandse Bouwkunst een schriftelijke cursus samengesteld, die de groeiende belangstelling van jong en oud voor on ze historische bouwkunst wil ondersteunen met een fundament van praktische kennis. De cursus bestaat uit 48 lessen en een aantal excursies die aansluiten op de behandelde stof. In de eerste 24 lessen worden bouwkunst en samenleving, bouw technieken van vroeger en nu, bouwstijlen in verschillende tijden en streken be handeld. In het tweede gedeelte komt in elke les een speciaal onderwerp aan de orde, zoals de ontwikkeling van het woonhuis, het woonhuisinterieur, straat en straatmeubilair, hofjes en gasthuizen, kerkbouw, torens, molens, verdedigings- werken enz. enz. Voor het volgens van deze cursus is geen speciale vooropleiding vereist. Wel is enige algemene ontwikkeling en vooral belangstelling voor het welslagen van de studie gewenst. De cursist ontvangt 4 lessen per maand. Voor het bestuderen van het lesmateriaal is gemiddeld ca. 6 uur per week nodig. Het lesgeld, incl. inschrijfgeld bedraagt f 130, 00 voor de gehele cursus. Dit relatief lage cursus geld is mogelijk geworden omdat het Ministerie van CRM en de Stichting M-75 financiële steun verlenen. De studiegids en andere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de Stichting Nederlandse Bouwkunst, Postbus 736, Leiden; tel. 071 - 893234. Sj. J. Het Van Dishoeckhuis in Vlissingen De dreigende sloop van het voormalige Vlissingse stadhuis aan de Houtkade, het meesterwerk van de vermaarde bouwmeester J. P. van Baurscheit Jr., heeft tot verschillende reakties geleid. Wij signaleren er hier enkele. De dames M. P. Callenfels-Car sten en Th. Beun-Voor stad in Veere hebben het initiatief genomen om op het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk een uiterst dringend beroep te doen om het behoud en herstel te be werkstellingen van een der meest monumentale en schitterende gedecoreerde patriciërswoningen uit de 18e eeuw. Een herstel van het van Dishoeckhuis is zonder een aanzienlijke Rijksbijdrage niet te realiseren, maar de initiatief- 3

de Wete | 1975 | | pagina 5