den veelal dezelfde goed verzorgde indruk geeft als de straatgevelzijde. Moge het zo blijven. Er wordt door overheid, bedrijven en burgerij thans veel gedaan orr. het monumentenrijke Middelburg mooi te maken. Een goede bestemming vinden voor de grote koopmanshuizen, en ook voor de pakhuizen is wel een moeilijk probleem. Bovendien zodra een fraai pakhuis in gebruik wordt geno men voor de handel, verschijnt er een functie-aanduiding met kleurige rekla- me op muren, deuren en vensters. Doch Middelburg doet het best. Er is in 1975 een soort prentenboekje verschenen "Middelburg Monumenten- stad". In aardige omslag een simpel verhaal over de geschiedenis van de stad. Eenvoudige, wat ouderwetse foto's in het 64 bladzijden dunne boekje. Een twee de uitgave, van de gemeente Middelburg, is een pas uitgegeven boekje "Middel burg Binnenstad", slechts 45 bladzijden groot, uitgebreid met drie vertalingen van de door ir. H.Klarenbeek geschreven tekst in Duits, Frans en Engels. Dit boekje bevat iets meer "verantwoording" in de inleiding van de wijze waarop de binnenstad van Middelburg wordt gerestaureerd. Het is instructief daardoor, prettig om te lezen, doch uiterst summier. Het boekje is verlucht met evenzo instructieve foto's en plattegronden in kleur, welke het een beter aanzien ge ven. Eigenlijk veel beter is het al in 1972 verschenen boekje over Middelburg, voor de lage prijs van f 7, 50 (en nog steeds voorhanden) "Waard om te behouden", de Middelburgse binnenstad, bewoond en beleefd door mensen van vroeger en nu. Vier samenstellers, M. P. de Bruin, ir. J.Snoey, J.H. Wigard en de fotograaf D. J. den Hollander, hebben een prima werkstuk geleverd. Een honderdtal prachtige foto's, naar moderne inzichten opgenomen, een beste inleiding, met de tekst van de herdenkingsrede van dr.P. J. Meertens over Middelburg, 750 jaar stad, en een literatuuropgave, maken dit fraaie boekje wel tot een waar dige uitgave. v. L. VOGELS VAN WALCHEREN In dit artikel, geschreven op verzoek van Uw voorzitter, wil ik U in grove trekken het voorkomen van de verschillende vogelsoorten op Walcheren schet sen. Het is geschreven voor de wel in onze vogelwereld geïnteresseerde, maar niet al te diep "gravende" lezer. Geen wetenschappelijk en door veel onderzoek cijfers ondersteund betoog dus. Wie meer details wil weten kan daarvoor te recht in de "Avifauna van Walcheren" (Smulders en Joosse, 1969-wetenschap- pelijke mededelingen KNNV, nr. 82), die nog in beperkte mate voorradig is. Te bestellen door betaling van f 5, 20 op giro 1 3028 van Bureau K. N. N. V. Hoogwoud N-H. Inleiding Wie iets meer wil weten over het voorkomen van verschillende vogelsoorten moet enige kennis bezitten van hun biotopen, de gebieden waarin Ze broeden, voedsel zoeken, tijdens de trek verblijven enz. Het is daarom goed allereerst iets te vertellen over het algemeen landschappelijk beeld, de geografische ge steldheid en de veranderingen in het landschap, die de afgelopen decennia door verschillende oorzaken hebben plaatsgevonden. Veranderingen die in hoge mate bepalend zijn geweest voor het voorkomen (of niet voorkomen) van bepaalde soorten. Vervolgens behandelen we de verschillende landschapstypen en de "avifaunistische status" van de vogels. Algemeen landschappelijk beeld 5

de Wete | 1975 | | pagina 7