Het aantal "autochtone vogelaars" was erg klein. En zo ze er al waren: zij publiceerden zeker niet! Nu is de Ooievaar een onmiskenbare vogel. Daardoor kunnen gegevens zo als hierboven vermeld wel betrouwbaar worden genoemd. Als we met enige zekerheid echter nog wat over de Ooievaar als voormalige broedvogel wil len achterhalen, moet dat snel gebeuren: degenen die - ook van "horen zeg gen" - met broedgevallen bekend zijn, zijn over het algemeen al erg oud. Ik zal het bijzonder op prijs stellen wanneer men binnen zijn/haar kennissen kring eens wil nagaan of meer van gegevens als hierboven omschreven be kend zijn. U kunt uw reacties richten aan het adres van schrijver dezes of tot de secretaris van de Heemkundige Kring Walcheren. Graag zeg ik U nu reeds een samenvatting van de op deze wijze verkregen gegevens toe. Tot slot nog wat recent "Ooievaarsnieuwsdat ik aantrof in "De Brug", het Personeelsorgaan van de N.V.PZEM (nummers juni-juli en augustus- september 1975). Onder de kop "Ooievaarsnest" schrijft de heer M. J. Nijssen: "In West Zeeuws Vlaanderen ligt tussen Cadzand en Nieuwvliet het natuur reservaat "De Knokkert". Dit gebied beslaat de vroegere kapitale boerde rij van de fam. Erasmus aan de Molendijk. Het bijzonder stille oord is nog vrij onbekend, maar voor natuurliefhebbers een fantastische streek. Dwars er doorheen loopt een bovengronds laagspanningsnet met o. a. een bokpaal met 3 richtingen. Op deze bokpaal heeft een Ooievaar zijn nest gebouwd. Een duidelijk bewijs van de rust en stilte in dat gebied. Het Ooievaarsnest zit nu zo verborgen dat weinigen het weten te vinden. Gezien het feit dat nimmer Ooievaars in Zeeuws Vlaanderen hebben gebroed (1B.J.S.) en men ze hier bijna nooit ziet, is deze Ooievaar waarschijnlijk afkomstig uit het vogelpark te Knokke, waar een tiental Ooievaars is gehuisvest... Uiteinde lijk heeft de Ooievaar er niet gebroed omdat hij "geen geschikte dame kon vinden". Het nest is van de bokpaal afgehaald en zorgvuldig overgebracht naar een paal met wiel, die Staatsbosbeheer in een eerder stadium heeft gebouwd". Ook uit dit bericht blijkt een duidelijke onbekendheid met vroegere broedge vallen. Overigens blijkt er ook uit, dat een broedgeval in de toekomst niet tot de onmogelijkheden behoort! BJ. Smulders Goeman Borgesiusstraat 36 VLISSINGEN B ethesda Via Mevr. Flissebaalje-Stenhuis ontvingen wij een artikel van de hand van L. Stenhuis over het ontstaan van "Bethesda". In het begin van de jaren dertig werd van protestantse zijde de wens geuit om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis in Vlissingen. Er vormde zich een groep van geïnteresseerden, waaronder enkele predi kanten, die deze zaak wilde stimuleren, met een voorlopig bestuur. Men dacht dat er plaats was voor een dergelijk ziekenhuis in Vlissingen en mikte daarbij op de bevolking van het Walcherse platteland - die in hoofd zaak van reformatorische huize is - benevens op het protestantse deel van Vlis singen. Ideëel gezien was de zaak wel rond te krijgen, maar zoals zo vaak ontbrak 17

de Wete | 1976 | | pagina 23