ONTVANGEN een goede finan iële basis. Dit was het grootste probleem, vooral in die be ruchte crisistijdo De plannen kwamen op een laag pitje te staan, al bleef men terzake diligent. Toen overleed te Oostkapelle op haar buitenplaats "Duivliet" mevrouw Blum- de Niet. Zij was een rijke redersdochter uit Scheveningen en legateerde een aanzienlijk kapitaal voor de oprichting van voornoemd ziekenhuis. Het stich tingskapitaal was nu aanwezig en de voorbereidende werkzaamheden werden thans met spoed ter hand genomen. Het ziekenhuis kreeg de naam "Bethesda". Naar de wens van mevrouw Blum- de Niet moest - indien enigszins mogelijk - als directrice worden be noemd een diacones, afkomstig uit het Diaconessenhuis "Bronovo" uit Den Haag. Met dit Diaconessenhuis had zij altijd nauwe betrekkingen onderhouden, in verband met haar Scheveningse afkomst. In de beginjaren vond men inderdaad de sfeer van het diaconessenhuis enigs zins terug in "Bethesda". De zusters werden aangesproken met de voornaam en niet met de familienaam, b. v. "zuster Nelly". De plattelandsbevolking vond snel de weg naar "Bethesda", maar wat Vlis- singen betreft lag dat anders. De autochtone bevolking, inclusief de protes tanten, kende reeds tientallen jaren de spreekwoordelijk geworden "liefde volle verzorging en verpleging" van het R0K."Sint Joseph"-ziekenhuis van de zusters Franciscanessen, die onlangs hun komst, 100 jaar geleden, in Vlissingen herdachten. Deze oude inwoners van Vlissingen, kozen, jarenlang, voor "Sint Joseph". Bij de huidige schaalvergroting in alle sectoren van het maatschappelijk le ven - dus ook in de medische sector - is dit nu allemaal verleden tijd ge worden. Het massale overheerst; de persoonlijke aandacht schrompelt ineen; de mens wordt in het systeem vermalen. Naam Wie meer wil weten over zijn naam, kan in een bibliotheek "Het Middelne derlands ch Woordenboek" van Verwijs en Verdam en de Encyclopedie van Namen door A. Huizinga opslaan. Voor de beschrijving van familiewapens kan men kijken in "l'Armorial Génëral" van J. B. Riettsap. En dan is er tenslotte het Centraal Bureau voor Genealogie, dat betrouwba re informatie verschaft over de geschiedenis van families. Van ons lid de heer K. Faase ontvingen wij zijn "Kent U ze nog de Westkap- pelaars". Een recensie door ons gewaardeerd lid de heer W.Gabriëlse kunt U elders in deze Wete vinden. "Veere in oude ansichten, deel II", door H. Hendrikse en F. v» d. Driest. Een zelfde uitvoering als alle uitgaven in de reeks in oude ansichten en een 70-tal foto's. In onze vorige Wete gaven wij reeds door: een aanwinst voor onze biblio theek, welke wij van de heer D. P. Verhulst ontvingen. Thans kunnen wij U doorgeven, dat dit een 60-tal boeken in min of meer volledige staat betreft, zijnde "Verslagen van den toestand der Provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebracht aan de Provinciale Staten" van de jaren I860 tot 1930. 18

de Wete | 1976 | | pagina 24