LAAT HET DE WETE WETEN a. BETHESDA VLISSINGEN 1. Omstreeks 1916 werd de „Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis Bethesda" opgericht. 2. Het bestuur heeft veel moeite gedaan gelden voor de bouw van een ziekenhuis in te zamelen. 3. Het stuitte op de volgende problemen: a. de onmogelijkheid om voldoende gelden bijeen te brengen uit de betrekkelijk kleine kring van sympatisanten. b. de plannen van de Gemeente voor de bouw van een nieuw gemeentelijk zieken huis ter vervanging van het (zeer) oude Gasthuis in de Hellebaardierstraat. 4. De bouw van het ziekenhuis Bethesda kwam in het begin van de jaren 30 plotseling tot uitvoering omdat het echtpaar Blum-de Nie uit Oostkapelle een gift (geen legaat) van plm. 500.000.ter beschikking stelde. 5. Toen het ziekenhuis gereed was ontstonden er de volgende moeilijkheden: a. Bethesda was het derde ziekenhuis in Vlissingen waardoor een overvloed aan bedden ontstond; b. de bevolking van Vlissingen gaf (gewoontegetrouw) toch de voorkeur aan de ziekenhuizen St. Joseph en Gent. Gasthuis; c. de bevolking van Walcheren bleef de voorkeur geven aan het Gem. Gasthuis te Middelburg; d. de bankier van het ziekenhuis ging failliet waardoor 100.000.aan kasgelden verloren gingen. 6. In een bewogen gemeenteraadsvergadering werd het besluit genomen het Gem. Gasthuis te sluiten en af te zien van het bouwen van een nieuw gemeentelijk zieken huis in Vlissingen. 7. Ofschoon nu de overcapaciteit was verminderd, bleef bij velen wrevel tegen Bethesda bestaan. Vele huisartsen verwezen bij voorkeur naar St. Joseph of Middelburg. 8. Door propaganda op Walcheren (o.a. met Bethesda-film) werd de Walcherse be volking meer betrokken bij Bethesda. 9. Om de exploitatiekosten te verminderen werd de bovenste verdieping ingericht als bejaardenpension-afdeling. 10. In 1940 werd het ziekenhuis voor de helft gevorderd als Duits oorlogshospitaal. 11. Na de oorlog (en het herstel van de enorme oorlogsschade) werd Bethesda volledig geaccepteerd door artsen en bevolking. JOH. A. PRINS Sr. b. Het stond in de Vlissingse Courant van 14-8-1873, bij gelegenheid van de opening der havenwerken te Vlissingen. Ook de weeskinderen zouden ervan „profiteren". Aldus het bericht: Met zekerheid deelen wij mede, dat de weeskinderen der beide gestichten, alsook de verpleegden in het gasthuis alhier, gedurende de feestdagen voor rekening van de feestdagen voor rekening van de feestcommissie zullen VERGAST worden". Het zal wel anders bedoeld zijn dan wij veronderstellen! A. J. SCHUTIJSER. 21

de Wete | 1977 | | pagina 23